Będą zmiany w radzie nadzorczej PKO BP. Wcześniej bank poinformował o podniesieniu opłat

Biznes
Będą zmiany w radzie nadzorczej PKO BP. Wcześniej bank poinformował o podniesieniu opłat
Polsat News

W najbliższym czasie odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP, nastąpią zmiany w radzie nadzorczej banku - poinformował w piątek minister skarbu Dawid Jackiewicz, nawiązując do zapowiedzianej przez PKO BP podwyżki prowizji i opłat.

Bank poinformował, że planuje zmiany w taryfie prowizji i opłat, które mają wejść w życie 1 maja. Część obserwatorów rynku wiązała to z wprowadzaniem podatku bankowego i chęcią jego przerzucenia na klientów.

 

"Sposób komunikowania pozostawia wiele do życzenia"

 

- Ciężko dyskutować z decyzją banku, która sprawia wrażenie decyzji rutynowej, decyzji, która w tym okresie była podejmowana na przestrzeni ostatnich lat i która niewiele wspólnego, właściwie nic nie ma wspólnego z podatkiem bankowym - powiedział Jackiewicz dziennikarzom.

 

- Natomiast bardzo wyraźnie chcę powiedzieć, że sposób komunikowania się ze strony władz banku pozostawia bardzo wiele do życzenia i jest przedmiotem naszej troski, że doszło do takiego zaniedbania. Uważamy, że uzasadnienie dla tego typu podwyżek, dla tego typu zmiany w tabeli marż i opłat, powinno być wcześniej zakomunikowane opinii publicznej, klientom, być może również akcjonariuszom. I z tego powodu wyciągniemy stosowne wnioski, nastąpią zmiany w Radzie Nadzorczej - takie, które spowodują, że będzie większa wrażliwość ze strony rady nadzorczej na decyzje zarządu - powiedział Jackiewicz.

 

Zmiany w zarządzie PKO BP? Oceni to rada nadzorcza

 

Dopytywany przez dziennikarzy, czy możliwa jest zmiana w zarządzie PKO BP, odparł, że to pytanie do rady nadzorczej. - To ona musi ocenić to, jak sobie radzą władze spółek z zasadami postawionymi przed nimi. Jeśli dojdą do wniosku, że władze sobie nie radzą, to wtedy będą miały prawo podjąć decyzję o zmianie - zaznaczył minister.

 

Pytany, czy dywidenda skarbu państwa z PZU i PKO BP nie zmniejszy się na skutek podatku bankowego, odparł: "dywidendy są zaplanowane" i nic się nie zmienia. - Wiemy jaką kwotę chcemy osiągnąć z dywidend. To było konsultowane, ustalane z władzami poszczególnych spółek - powiedział.

 

Skarb Państwa ma 29,43 proc. udziałów w PKO BP.

 

Bank informował, że planowane zmiany w taryfie prowizji i opłat nie są związane z podatkiem bankowym i nie planuje wprowadzać kolejnych zmian w taryfie w 2016 roku.

 

Sprawą podwyżek w PKO BP zajmie się też sejmowa komisja ds. finasów publicznych. Jej przewodniczący, poseł PiS Andrzej Jaworski zapowiedział, że posłowie są zainteresowani wyjaśnieniami największego polskiego banku.

 

PAP

pen/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie