To już pewne. Delegacja Komisji Weneckiej 8-9 lutego w Polsce

Polska
To już pewne. Delegacja Komisji Weneckiej 8-9 lutego w Polsce
Polsat News

Sprawozdawcy Komisji Weneckiej 8-9 lutego odwiedzą Polskę - głosi oficjalny komunikat. Głównym celem wizyty będzie omówienie z władzami zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Delegacja ma się spotkać również z przedstawicielami administracji prezydenta RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, TK, Sądu Najwyższego, Sejmu, Krajowej Rady Sądownictwa i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Na czele delegacji Komisji stanie jej przewodniczący Włoch Gianni Buquicchio. Oprócz niego do Polski przyjadą: szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w Sekretariacie Komisji Weneckiej Schnutz Rudolf Duerr z Austrii i sekretarz delegacji Schnutz Durr.

 

Będzie też czterech sprawozdawców Komisji: Christoph Grabenwarter z Austrii, Michael Frendo z Malty, Jean-Claude Scholsem z Belgii i Kaarlo Tuori z Finlandii. Mają oni przygotować specjalny raport, w którym ocenią zmiany w prawodawstwie polskim odnoszącym się do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Do Polski nie przyjadą dwie sprawozdawczynie, które również będą zajmować się zmianami w polskim prawie: Veronika Bilkova z Czech oraz Sarah Cleveland z USA.

 

RPO: opowiem o zagrożeniu praw

 

Jak poinformował RPO Adam Bodnar, z delegacją Komisji Weneckiej spotka się rano 9 lutego.

 

- Sytuacja, w której TK nie jest w stanie orzekać tak, jak powinien i nie jest w stanie działać sprawnie, powoduje poważne, tu chciałbym podkreślić: poważne zagrożenie, z punktu widzenia praw i wolności jednostki. Ponieważ w ten sposób obywatele powoli tracą jeden z najważniejszych instrumentów ochrony praw i wolności jednostki - powiedział Bodnar.

 

Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej 11-12 marca.

 

Polski rząd prosi o opinię 

 

23 grudnia szef MSZ Witold Waszczykowski, zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej, zwrócił się do Komisji Weneckiej "z prośbą o opinię na temat zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym". Komisja na swojej stronie internetowej podała, że Waszczykowski poprosił o opinię "w kwestiach konstytucyjnych zawartych w dwóch propozycjach do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2015 roku".

 

Według PiS i przedstawicieli rządu,  będzie jedynie "rutynowa wizyta".  

 

Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy. Składa się z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych. Opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy.

 

Rpo.gov, strasburgre.msz.gov.pl, PAP 

wj/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie