Świńska grypa znowu w Polsce. Potwierdzony przypadek w Olsztynie

Polska
Świńska grypa znowu w Polsce. Potwierdzony przypadek w Olsztynie
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Badania laboratoryjne pobrane od mieszkanki Olsztyna wykazały, że kobieta jest chora na świńską grypę AH1N1 - poinformowała w czwartek zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Bożena Najda. Stan kobiety jest dobry.

Bożena Najda podkreśliła, że wymaz od kobiety pobrał lekarz rodzinny, do którego zgłosiła się po poradę "z typowymi objawami grypy".

 

- Badania laboratoryjne wykazały, że chora ma tzw. świńska grypę AH1N1 - powiedziała. Jak dodała, lekarz uznał, że stan kobiety jest na tyle dobry, że nie ma potrzeby hospitalizowania jej.

 

Najda podkreśliła, że wykrycie tego przypadku świńskiej grypy w Olsztynie nie powinno wzbudzać niepokoju, ani paniki. - Ten wirus krąży w środowisku od 5 lat - zaznaczyła zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Przypomniała, że ten szczep jest obecny w tegorocznych szczepionkach na grypę. - Warto nawet teraz się zaszczepić - podkreśliła.

 

Wirus świńskiej grypy od kilku dni szaleje w sąsiadującym z województwem warmińsko-mazurskim obwodzie kaliningradzkim. Na razie nie wiadomo, czy chora kobieta była w Rosji lub miała kontakt z mieszkańcami obwodu.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie