Spadła liczba Syryjczyków docierających do Europy. Coraz więcej przybywa Irakijczyków

Świat
Spadła liczba Syryjczyków docierających do Europy. Coraz więcej przybywa Irakijczyków
PAP/EPA/Italian Navy Press Office/HANDOUT

Z każdym miesiącem zmniejsza się liczba Syryjczyków przybywających na greckie wyspy w nadziei otrzymania azylu w Europie. Zwiększyła się natomiast liczba przybywających do Europy Irakijczyków. W ubiegłym miesiącu dotarło ich ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich miesiącach - poinformowała Unijna agencja ds. zarządzania granicami Frontex.

Jak sprecyzowano, w grudniu 2015 roku 39 proc. przybyszów w Grecji stanowili Syryjczycy, podczas gdy w listopadzie było to 43 proc., a w październiku - 51 proc.

 

Jednocześnie w ubiegłym miesiącu Irakijczycy stanowili jedną czwartą migrantów przybyłych do Grecji z Turcji to ponad dwa razy więcej niż przypadło na dwa poprzednie miesiące.

 

Zmieniające się proporcje po części odzwierciedlają postęp dokonany przez Grecję w minionym kwartale w kwestii rejestracji i identyfikacji migrantów, a w konsekwencji mniej osób podaje fałszywą narodowość - pisze agencja Reutera.

 

Syryjczykom łatwiej, a Afgańczykom trudniej o azyl

 

Na pytanie o narodowość migranci często podają się za Syryjczyków, ponieważ panuje przekonanie, że uciekinierzy z tego ogarniętego od prawie pięciu lat wojną kraju mają większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o azyl.

 

Według Frontexu, Afgańczycy, których szanse na uzyskanie azylu zasadniczo ocenia się niżej niż w przypadku migrantów z Syrii i Iraku, stanowią od jednej czwartej do jednej trzeciej ludzi przybywających do Grecji. Znaczna część syryjskiego i irackiego terytorium jest kontrolowana przez dżihadystyczne Państwo Islamskie.

 

Od początku roku prawie 55 tys. uchodźców

 

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że tylko od początku tego roku drogą morską do Europy przedostało się 54,5 tys. ludzi, z czego prawie 50,7 tys. przez Grecję. Podczas niebezpiecznej przeprawy od początku roku straciło życie lub zaginęło 235 osób.

 

Według cytowanej w czwartek przedstawicielki Komisji Europejskiej nieco wzrosła liczba ludzi przybywających do Europy "bez rzeczywistego prawa do azylu".

 

PAP

wj/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze