Informacji nie będzie. Sejmowa komisja negatywnie o wniosku PO dotyczącym korespondencji z Komisją Wenecką

Polska
Informacji nie będzie. Sejmowa komisja negatywnie o wniosku PO dotyczącym korespondencji z Komisją Wenecką
Flickr/Lukas Plewnia

Sejmowa komisja spraw zagranicznych negatywnie zaopiniowała wniosek PO o informację szefa MSZ na temat korespondencji z Komisją Wenecką. Platforma chciała, by minister przedstawił taką informację na posiedzeniu Sejmu. 23 grudnia 2015 r. minister Witold Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat nowelizacji ustawy o TK.

Jak argumentował poseł PO Andrzej Halicki, intencją Platformy było wyjaśnienie, jak przebiega korespondencja pomiędzy MSZ a Komisją Wenecką i jak wyglądają dokumenty przedstawione przez resort. - Nie jest to przecież korespondencja tajna. Ona będzie podlegać także publicznej debacie - zaznaczył.

 

Adam Szłapka z Nowoczesnej, który poparł wniosek Platformy, ocenił, że list ministra Waszczykowskiego do Komisji Weneckiej z prośbą o zaopiniowanie zmian świadczy o tym, że MSZ ma wątpliwości w sprawie ustawy.

 

- I słusznie, bo ta ustawa jest bardzo zła  - mówił. Dopytywał, czy MSZ zwróci się do Komisji o zbadanie projektów ustaw o prokuraturze i policji, które również w ocenie Szłapki budzą wątpliwości.

 

MSZ: komisja sejmowa dostanie treść korespondencji 

  

Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski poinformował, że "korespondencja obejmuje trzy pisma ze strony MSZ i jedno pismo ze strony Komisji Weneckiej".

 

Według niego w pierwszym piśmie resort zwraca się z wnioskiem o zaopiniowanie jeszcze procedowanych zmian w ustawie o TK, drugie pismo aktualizuje pismo w związku z uchwaleniem i opublikowaniem noweli ustawy wraz z jej treścią, trzecie pismo zawiera tłumaczenia ustawy o TK, jej dwóch nowelizacji, orzeczeń Trybunału oraz memorandum przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które - jak mówił Stępkowski - "naświetla kontekst zmian legislacyjnych".

 

Grzegorz Długi z klubu Kukiz'15 zwrócił się do MSZ z prośbą o dostarczenie sejmowej komisji treści korespondencji. W odpowiedzi Stępkowski zadeklarował przesłanie wszystkich dokumentów.

 

Będzie wizyta

 

W dniach 8-9 lutego delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę. Jej reprezentanci spotkają się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz parlamentu.

 

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.

 

Sprawą zmian w ustawie o TK i ustawie medialnej zainteresowała się też Komisja Europejska. W połowie stycznia wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. Jak tłumaczył, KE będzie dokonywała oceny sytuacji w Polsce w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką.

 

PAP

Az/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze