Andrzej Wajda honorowym obywatelem Gdańska. Radni PiS: to decyzja polityczna

Polska
Andrzej Wajda honorowym obywatelem Gdańska. Radni PiS: to decyzja polityczna
Polsat News

Za przyznaniem tytułu honorowego obywatela Gdańska reżyserowi głosowali radni PO. Radni PiS - z wyjątkiem jednego, który zagłosował przeciw - nie wzięli udziału w głosowaniu. Szef klubu gdańskich radnych PiS ocenił, że nadając Andrzejowi Wajdzie honorowe obywatelstwo Gdańska, "PO odwdzięcza mu się za wielokrotne wspieranie partii".

Nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska przyjęto głosami 22 radnych Platformy Obywatelskiej.

 

Jedna z radnych PiS podkreślała, że "wyraża nadzieję, że w gdańskich szkołach nie będą teraz puszczane obrzydliwe filmy jak >>Pokolenie<< i >>Popiół i diament<<, gdzie żołnierze wyklęci kończyli na śmietniku historii". – Mam nadzieję, że nie będziecie też puszczali młodzieży filmu o tajnym współpracowniku SB Lechu Wałęsie – dodała Anna Kołakowska.


- Nie chcieliśmy oceniać twórczości Andrzeja Wajdy. Zgodziłem się z prezydentem Gdańska, że Andrzej Wajda wielkim reżyserem jest, to nie budziło kontrowersji, ale Wajda w ostatnich latach opowiedział się po jednej stronie politycznej, co czyni go działaczem społeczno-politycznym - powiedział po głosowaniu szef radnych PiS Grzegorz Strzelczyk.

 

 

Prezydent Gdańska: przypomina mi to czasy socrealizmu


- Cieszę się, że dyskusja była krótka, w związku z czym poziom żenady był mniejszy niż zwykle, ale niestety to jest smutne, że nie potrafimy mówić o ludziach wybitnych, którzy bronią się sami i czynimy z nich partyjne sztandary, redukujemy ich do jednych z wielu działaczy społecznych, stąd przypomniałem radnym, że na tej zasadzie Mickiewicz, Sienkiewicz a nawet Wojtyła byli działaczami społecznymi - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 


- Radni PiS dzielą świat na swoich i obcych, to bardzo zły i nieprawdziwy obraz. Poprawianie i upartyjnianie historii przypomina mi okres socrealizmu - dodał prezydent.


Andrzej Wajda jest już honorowym obywatelem Gdyni, Łodzi, Opola, Radomia, Warszawy i Wrocławia. Posiada także tytuły doktora honoris causa wielu uczelni. To 27 tytuł honorowego obywatela nadany w Gdańsku od 1989 r.


Reżyser obchodzi w marcu swoje 90 urodziny.

prz/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze