Afganistan: rozwija się radio Państwa Islamskiego

Świat
Afganistan: rozwija się radio Państwa Islamskiego
Flickr

"Radio Kalifat" - rozgłośnia dżihadystów z Państwa Islamskiego (ISIS) w Afganistanie - rozwija działalność. Do audycji w języku paszto doszły właśnie programy w języku dari. Oba są w Afganistanie językami urzędowymi - informuje afgańska agencja prasowa Pajhwok.

Nie wiadomo, gdzie mieści się ta rozgłośnia, której programy zachęcają młodych ludzi do wstępowania w szeregi dżihadystów.

 

Dotychczas była słyszalna głównie na wschodzie Afganistanu, w prowincji Nangarhar, a także w Pakistanie, na obszarach plemiennych przy granicy z Afganistanem i w prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna).

 

Policja afgańska bezskutecznie stara się namierzyć i zlikwidować tę rozgłośnię. Dowódca sił NATO w Afganistanie, amerykański generał John Campbell powiedział ostatnio, że w tym kraju znajduje się od tysiąca do trzech tysięcy dżihadystów z IS.

 

Poinformował, że w ostatnich sześciu miesiącach dżihadyści zdobyli przyczółki w prowincjach Nangarhar i Kunar, gdzie walczą nie tylko z siłami rządowymi, ale także z afgańskimi talibami, z którymi konkurują o terytoria i rekrutów.

 

PAP

po/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze