190 grup przestępczych. Tyle działało ich w Polsce w ubiegłym roku

Polska
190 grup przestępczych. Tyle działało ich w Polsce w ubiegłym roku
CBŚP

Przestępczość gospodarcza, wymuszenia haraczy, rozboje, przemyt i handel bronią - tym zajmowały się w 2015 roku działające w Polsce grupy przestępcze. Ich członkowie często wywodzili się lub byli związani ze środowiskami pseudokibiców. Najnowsze dane przedstawiło właśnie Centralne Biuro Śledcze Policji.

Według informacji CBŚP, od kilku lat zmienia się specjalizacja polskich gangów. Najwięcej jest takich, które zajmują się przestępczością gospodarczą. Mniej jest natomiast grup specjalizujących się w typowej przestępczość kryminalnej - rozbojach, porwaniach dla okupu, wymuszaniu haraczy, przemycie broni.

 

Coraz więcej pseudokibiców w gangach

 

Pewną nowością jest też to, że grupy, które specjalizują się w szeroko rozumianej przestępczości kryminalnej, powiązane są lub mają członków wywodzących się ze środowisk pseudokibiców. W 2015 roku śledczy zatrzymali 406 pseudokibiców, którzy należeli lub kierowali gangami. Jak wynika z przygotowywanego właśnie raportu dotyczącego działalności CBŚP w 2015 r., osobom tym stawiano zarzuty kierowania lub udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania i handlu narkotykami, udziału w bójce lub pobiciu a także rozbojów i wymuszeń rozbójniczych.

 

Gangi pseudokibiców czerpały dochody m.in. z obrotu narkotykami, dopalaczami, przemytu, zajmowały się rozbojami i wymuszaniem haraczy. Policjanci z CBŚP w trakcie akcji wymierzonych w te grupy zabezpieczyli m.in. 206 kg narkotyków, 7 sztuk broni palnej i 166 sztuk amunicji oraz mienie o wartości ponad 4,5 mln złotych.

 

Przemyt broni i uprowadzenia

 

Kolejnym obszarem, którym zajmowały się polskie gangi, był przemyt i sprzedaż broni. W 2015 r. policjanci z CBŚP zabezpieczyli 312 sztuk nielegalnej broni palnej (w 2014 r. - 232 sztuki), która mogła być wykorzystywana do różnego rodzaju przestępstw. Raport podsumowuje też działania tzw. łowców cieni, czyli policjantów poszukujących najgroźniejszych przestępców, członków i liderów zorganizowanych grup przestępczych. W 2015 r. w Polsce i poza jej granicami zatrzymali oni 48 osób.

 

W ubiegłym roku wzrosła też liczba uprowadzeń dla okupu - CBŚP zajmowało się 10 takimi sprawami, rok wcześniej - czterema, kolejne sześć spraw dotyczyło uprowadzeń upozorowanych. Wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni, zatrzymano też sprawców. Najwyższa zażądana przez przestępców kwota okupu wyniosła 1,3 mln złotych.

 

PAP

pen/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!