Zegar Zagłady bez zmian. Ciągle trzy minuty przed północą

Świat
Zegar Zagłady bez zmian. Ciągle trzy minuty przed północą
PAP/EPA/Michael Reynolds
Odsłonięcie zegara

Zegar metaforycznie wskazuje stopień zagrożenia zagładą naszej cywilizacji. Według naukowców zajmujących się corocznym aktualizowaniem jego wskazówek, kiedy wybije północ, nastanie destrukcja ludzkości. W tym roku jego wskazówka nie zmieniła położenia - zegar nadal wskazuje trzy minuty do północy.

O zegar dbają od 1947 roku naukowcy skupieni wokół pisma "Bulletin of the Atomic Scientists". W momencie, gdy wybije północ, ludzkość ma ulec samozagładzie. Pierwotnie utożsamiano ją jedynie z wojną nuklearną. Obecnie za bezpośrednie zagrożenie dla nas uznaje sie także technologie przekształcające klimat oraz osiągnięcia w naukach biologicznych i nanotechnologii, które mogą nieodwracalnie i negatywnie zmienić świat.

 

W pierwszej "edycji" zegaru - w roku 1947 - wskazówka zatrzymała się siedem minut przed północą. Według autorów Zegara Zagłady najbliżej samozniszczenia byliśmy w 1953 roku, kiedy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki na przestrzeni kilku miesięcy jednocześnie testowały swoją broń termojądrową. Wtedy zegar wskazywał dwie minuty do północy.

 

Ostatni raz wskazówkę przesunięto przed rokiem - właśnie wtedy ustawiono ją trzy minuty przed północą z powodu braku kontroli nad zapasami broni jądrowej oraz rosnącym napięciem między atomowymi mocarstwami ze względu na wojnę na Ukrainie. To najgorsze ustawienie zegara od czasów zimnej wojny.

 

Winne rządy światowych mocarstw

 

W 2016 roku nie zdecydowano się na zmianę ustawienia zegara. "Trzy minuty do północy to za blisko. Zdecydowanie za blisko" - poinformowali jednak w oświadczeniu redaktorzy Biuletynu. "Niekontrolowane zmiany klimatyczne, modernizacja światowego arsenału jądrowego oraz jego wielkość stanowią nadzwyczajne i niezaprzeczalne zagrożenia dla ciągłości gatunku ludzkiego. Światowi liderzy nie byli w stanie działać w tempie i skali odpowiednich do poziomu zagrożenia w celu ochrony przed potencjalną katastrofą. Te polityczne błędy stanowią niuebezpieczeństwo dla każdej osoby na Ziemi" - czytamy na stronie internetowej poświęconej Zegarowi Zagłady.

 

Jak cofnąć czas

 

Naukowcy zaapelowali także do mieszkańców Ziemi, aby domagali się od swoich rządów drastycznego zredukowania środków przeznaczanych na modernizację arsenału nuklearnego oraz wznowienia wysiłków mających na celu zredukowanie liczby głowic jądrowych.

 

Autorzy Zegara Zagłady chcą także zaangażowania Korei Północnej w działania pokojowe, rozwiązania problemu odpadów atomowych pochodzenia komercyjnego, stworzenia organizacji badającej zagrożenia wynikające z tworzenia nowych technologii oraz wypełnienia postanowień szczytu klimatycznego w Paryżu. Takie działania mają pozwolić na przesunięcie zegara do tyłu.

 

thebulletin.org

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie