Znów "polski obóz koncentracyjny". Interweniowało MSZ, Rosjanie przeprosili

Świat
Znów "polski obóz koncentracyjny". Interweniowało MSZ, Rosjanie przeprosili
fot.wikipedia/domenapubliczna

Sformułowanie "polski obóz koncentracyjny Sobibór" pojawiło się w środę na stronach internetowych trzech mediów rosyjskich: agencji RIA-Nowosti, stacji telewizyjnej Kanał Piąty i rosyjskojęzycznej wersji telewizji RT. Po interwencji ambasady RP w Moskwie agencja RIA-Nowosti poprawiła sformułowanie.

Tekst został poprawiony. Na stronie widnieje teraz sformułowanie: w niemieckim obozie koncentracyjnym na terytorium Polski.

 

W liście do przedstawicieli trzech redakcji ambasada RP w Moskwie wyraziła stanowczy protest w związku z wykorzystaniem przez nie sformułowania "polski obóz koncentracyjny Sobibór". "Uważamy, że pamięć m.in. o rosyjskich ofiarach tego obozu wymaga, by jedno z głównych mediów w Rosji pamiętało, iż był to obóz śmierci stworzony przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce" - napisała ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

 

RIA Nowosti przeprasza

 

Jak poinformował rzecznik ambasady Bartosz Cichocki, szef redakcji informacji międzynarodowej RIA-Nowosti Aleksandr Reutow zapewnił, że doszło do pomyłki i przekazał przeprosiny.

 

Pierwotny materiał w RIA-Nowosti, opublikowany rano w środę głosił, iż "minister kultury Rosji Władimir Miedinski w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów, upamiętniając radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". Następnie agencja zmieniła sformułowanie na: "niemiecki obóz koncentracyjny Sobibór na terytorium Polski".

 

Na pierwotną publikację błyskawicznie zareagował twitter.

 

 

 

 

 

 

 

 

RT na rosyjskojęzycznej wersji swego portalu również pisze o tym, iż jeńcy radzieccy "zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór".

 

- Na miejscu polskiego obozu koncentracyjnego Sobibór odbędzie się uroczystość żałobna - podał Kanał Piąty.

 

Rosyjski minister nie komentuje

 

Minister kultury Rosji odwiedza w środę Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Jak powiedział dziennikarzom  – Nie jestem gotów tego komentować. Muszę zobaczyć tekst – powiedział Miediński.

 

Obóz zagłady "SS - Sonderkommando Sobibór" powstał w 1942 roku w ramach "Akcji Reinhardt", której celem była likwidacja ludności żydowskiej. Na jego miejsce wybrano obszar położony wśród bagien i lasów, w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm, ok. 4 km od wsi Sobibór.

 

Liczba wszystkich ofiar tego obozu Zagłady nie jest znana. Szacuje się, że od marca 1942 roku do października 1943 roku Niemcy wymordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów ZSRR, Niemiec i Francji, a także ok. 1000 Polaków.

 

14 października 1943 roku w obozie wybuchł zbrojny bunt. Ponad 360 więźniów podjęło próbę ucieczki, ale ostatecznie tylko 42 uciekinierom udało się dożyć do końca wojny.

 

Na terenie byłego obozu w 1993 roku utworzono niewielkie muzeum. Obecnie trwają prace związane z budową nowego muzeum i innego zagospodarowania miejsca pamięci w Sobiborze, prowadzone przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie.

 

PAP

 

Az/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie