Prof. Januszewicz: nie naciskajmy na lekarzy, żeby przepisywali antybiotyki

Technologie
Prof. Januszewicz: nie naciskajmy na lekarzy, żeby przepisywali antybiotyki
Polsat News

- Pamiętajmy, że antybiotyki nie działają na wirusa grypy, natomiast działają na bakterie. Większość infekcji wokół nas to infekcje wirusowe. Decyzję o przepisaniu antybiotyku pozostawmy lekarzowi - powiedział w Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

Zdaniem prof. Januszewicza Polacy zbyt chętnie sięgają po antybiotyki w czasie choroby. - Pamiętajmy o tym, że antybiotyki nie leczą wirusa grypy - zaznaczył w rozmowie z Beatą Cholewińską.

 

- Grypa, w  której pojawiają się nagłe ciężkie objawy, jak wysoka gorączka i ogólne bóle mięśniowe, to bardzo poważny uraz tkankowy - zauważa prof. Januszewicz. Jak wyjaśnił, wirusy uszkadzają tkankę płucną i mięsień serca, co powoduje duże szkody dla organizmu.

 

- W związku z tym pamiętajmy, że po tygodniu choroby, czas zdrowienia powinien wynosić praktycznie tyle samo. Jest on wskazany, aby w pełni dojść do sprawności fizycznej - podkreślił prof. Januszewicz. Dodał, że w tym okresie warto zrezygnować z wyczerpujących wysiłków i nie ryzykować wizyt na siłowni czy nadmiernego sprzątania.

 

Prof. Januszewicz podkreślił, że w większości przypadków, lecząc się z choroby, powinno się spędzić w domu przynajmniej siedem dni. - W tym czasie warto leżeć i dużo pić, aby przeciwciała i węzły chłonne się lepiej przepłukały, a wirusy zostały szybciej wyrzucone z organizmu. Ponadto polecam inhalacje. Bardzo łagodzą objawy choroby - przyznał.

 

Polsat News

wj/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie