Premier Malezji oczyszczony z zarzutów przywłaszczenia 681 mld dolarów. "To darowizna od saudyjskiej rodziny królewskiej"

Świat
Premier Malezji oczyszczony z zarzutów przywłaszczenia 681 mld dolarów. "To darowizna od saudyjskiej rodziny królewskiej"
PAP/EPA/Fazry Ismail

Suma 681 mln dolarów na prywatnym koncie premiera Malezji Najiba Razaka była osobistą darowizną od saudyjskiej rodziny królewskiej - ogłosił we wtorek malezyjski prokurator generalny Mohamed Apandi Ali, który oczyścił premiera z wszelkich zarzutów.

Prokurator powiedział, że sumę przelano na konto Najiba na początku 2013 roku. Dodał, że w sierpniu 2013 r. premier oddał darczyńcom 620 mln dolarów, jako że środki te nie zostały wykorzystane.

 

Trzy przeprowadzone śledztwa nie wykazały, jakoby Najib popełnił jakiekolwiek przestępstwo. Prokuratura ogłosiła, że nie przewiduje kolejnych kroków w tej sprawie.

 

"To sprawa między nim a saudyjską rodziną królewską"

 

Prokurator Apandi Ali wyraził zadowolenie z ustaleńśledczych, którzy wykazali, że "nie doszło do żadnej formy przekupstwa". Dodał, że nie wiadomo, jaka była przyczyna podarowania premierowi rzeczonej sumy. - To sprawa między nim a saudyjską rodziną królewską - powiedział.

 

Skandal finansowy, ujawniony w lipcu ub. r. podczas śledztwa w sprawie domniemanej niegospodarności w państwowym funduszu 1Malaysia Development Berhad (1MDB), doprowadził w sierpniu do protestów, w których setki tysięcy ludzi domagało się dymisji premiera. Zarzucano mu, że przywłaszczył sobie 700 mln dolarów z zadłużonego funduszu, który sam powołał do życia w 2009 r. z zamiarem przekształcenia Kuala Lumpur w hub finansowy.

 

Rząd utrzymywał wtedy, że przelewy na konto Najiba to "polityczne darowizny" od darczyńców z Europy Wschodniej.

 

PAP

wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie