Polski pawilon z ubiegłorocznego Expo mógłby pozostać w Mediolanie na stałe

Polska
Polski pawilon z ubiegłorocznego Expo mógłby pozostać w Mediolanie na stałe
expo.gov.pl

Włochom tak spodobał się pawilon, który Polska wybudowała na ubiegłorocznej wystawie Expo w Mediolanie, że nie chcą go rozbierać. Planują wykorzystać budowlę do innych celów.

Polski pawilon był jednym z kilku największych na ekspozycji, poświęconej żywności i rolnictwu. Jego wysoką ażurową strukturę tworzyła konstrukcja przypominająca skrzynki na owoce. Na dachu znajdował się ogród.

 

Na terenie Expo od zamknięcia ekspozycji 31 października trwa demontaż kilkudziesięciu narodowych pawilonów. Pracuje tam 1300 robotników. Zakończono już rozbiórkę sześciu pawilonów. Wraz z tymi robotami w mediolańskiej dzielnicy Rho trwają prace nad planami zagospodarowania gigantycznego terenu wystawy, gdzie ma powstać kampus uniwersytecki oraz ośrodek innowacji.

 

Miejscowe władze postanowiły, że z myślą o tych przyszłych inwestycjach zachowanych zostanie kilka pawilonów, które mają zostać wykorzystane w przyszłoścu do nowych celów. Włosi zainteresowani są pawilonami Polski, USA, Watykanu, Kazachstanu, Węgier i Meksyku. Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która była współorganizatorem naszej ekspozycji, wpłynęła już pytanie o możliwość przekazania pawilonu.

 

Polska nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.

 

PAP

pen/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie