Pół wieku temu przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep nerki. Dziś Dzień Transplantacji

Technologie
Pół wieku temu przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep nerki. Dziś Dzień Transplantacji
Polsat News

26 stycznia 1966 roku prof. Jan Nielubowicz i prof. Tadeusz Orłowski z Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadzili pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. Od tego czasu w Polsce przeprowadzono ok. 28 tys. transplantacji. O przeszczepach Beata Cholewińska rozmawiała w Polsat News z prof. Romanem Danielewiczem, dyrektorem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant".

- Obecnie przeszczepia się w Polsce ok. 1,5 tys. organów rocznie. W tym m.in. ponad 950 nerek i ponad 330 wątrób. To znacząca liczba - powiedział prof. Roman Danielewicz. - Wciąż jednak są długie kolejki do takich operacji. W "Poltransplancie" na liście jest 1,5 tys osób, które czekają na nowy narząd. Drugie tyle jest w trakcie kwalifikacji - dodał gość Polsat News.

 

Według krajowego konsultanta w dziedzinie transplantologii klinicznej, prof. Lecha Cierpki, główna bariera dla transplantacji w Polsce to brak organów. - Wszystkie pobrane i zdrowe organy są przeszczepiane - wyjaśnił.

 

Pierwsza była 18-letnia uczennica  

 

Pierwszą w Polsce udaną transplantację nerki przeprowadzono u 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej Danuty Milewskiej, która od dzieciństwa cierpiała na chorobę nerek. Operacja trwała zaledwie 57 minut. Wszczepiona nerka już po kilku minutach podjęła pracę.

 

Nie było wtedy jeszcze w Polsce precyzyjnych przepisów o pobieraniu narządów do transplantacji. W tym okresie nie było też jeszcze koncepcji śmierci mózgowej. Dlatego choć dawcą nerki była kobieta, która „zmarła na skutek ciężkiego urazu czaszki”, jak napisano w protokole szpitalnym, to z jej pobraniem czekano aż ustanie krążenie krwi.

 

Pierwsza polska pacjentka z przeszczepioną nerką zmarła pół roku po tej operacji, choć jej nerki nadal prawidłowo pracowały. Powodem zgonu była ostra martwica trzustki spowodowana prawdopodobnie stosowaniem leków steroidowych w celu zapobiegania odrzuceniu nowego narządu.
 
Od tego czasu przeszczepiono w Polsce ponad 21 tys. nerek, w tym ponad 700 od żywego dawcy. Od wielu lat przeszczepiane są również inne narządy, takie jak serca, wątroba i trzustka. Ogółem dotychczas przeprowadzono w Polsce 28 tys. transplantacji.

 

Dzień Transplantacji ma promować przeszczepy i oddawanie organów. Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda apelował do Polaków, by rozważyli zgodę na oddanie po śmierci swych narządów do przeszczepu. Sam również podpisał oświadczenie woli i tym samym stał się potencjalnym dawcą.

 

PAP, Polsat News

ptw/luq/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie