Dziennikarze "Financial Times" podjęli decyzję o strajku

Biznes
Dziennikarze "Financial Times" podjęli decyzję o strajku
PAP/EPA/Jean-Christope Bott

Dziennikarze prestiżowego brytyjskiego dziennika "Financial Times" podjęli decyzję o 24-godzinnym strajku. Nie podano jeszcze terminu protestu, który będzie pierwszym strajkiem w tej redakcji od 30 lat.

"Dziennikarze przygotowują się do strajku w związku z fiaskiem rozmów z dyrekcją, która odmówiła respektowania swych zobowiązań dotyczących emerytur, podjętych po sprzedaży dziennika grupie Nikkei" - poinformował w komunikacie krajowy związek zawodowy brytyjskich dziennikarzy. Według rzeczniczki związku, strajk odbędzie się w przyszłym tygodniu, ale dokładna data nie została jeszcze ustalona.

 

W lipcu ubiegłego roku poinformowano, że "FT" kupiła japońska grupa medialna Nikkei, która za dziennik zapłaciła 844 miliony funtów. Związek zawodowy brytyjskich dziennikarzy poinformował, że nowy zarząd "FT" nie realizuje swych zobowiązań dotyczących emerytur pracowników, a wręcz wspomniał o "kradzieży" 4 mln funtów z funduszy emerytalnych przedsiębiorstwa; pieniądze te miały zostać wydane na wynajem siedziby dziennika oraz opłacenie innych wydatków. Ponadto dziennikarze nie będą równo traktowani w kwestiach dotyczących wypłat emerytur - ostrzega związek.

 

Zarząd dziennika poinformował, że jego nowy fundusz emerytalny "należy do najlepszych". Jest on "równie dobry, a w pewnych kwestiach lepszy niż fundusz poprzedni" - powiedziała rzeczniczka "FT".

 

Nikkei to japońska grupa medialna specjalizująca się w informacjach gospodarczych. Należą do niej między innymi dziennik "Nihon Keizai Shinbun" o nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy, szereg publikacji branżowych oraz TV Tokyo i Nikkei CNBC.

 

"Financial Times" jest uważany za najważniejszy dziennik gospodarczy na świecie, z łącznym nakładem 720 000 egzemplarzy.

 

PAP

pen/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie