Waszczykowski chce dialogu z Rosją. O pomoc poprosi Zanussiego

Polska
Waszczykowski chce dialogu z Rosją. O pomoc poprosi Zanussiego
Flickr.com/Bundesministerium für Europa, Európa Pont

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział w poniedziałek, że zwróci się do reżysera Krzysztofa Zanussiego o podjęcie się wznowienia "grupy dialogu" z Rosją". Zapytany o efekty wizyty jego zastępcy w Moskwie powiedział, że "Rosjanie dali sygnał, że chcieliby dalej rozmawiać i np. wrócić do niektórych form dialogu, które były kiedyś".

Waszczykowski przypomniał w Radiu TOK FM, że "jest takie forum dialogu obywatelskiego, którym kieruje nasz wybitny mistrz Krzysztof Zanussi".

 

- Niedawno mnie odwiedził i zastanawiał się, czy warto do tego wrócić. Ponieważ jest sygnał ze strony rosyjskiej, że warto, będę dzwonił do pana Zanussiego i pytał, czy może stworzyć jakąś grupę dialogu - zapowiedział Waszczykowski.

 

W 2012 r. Zanussi współprzewodniczył obradom Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, w którym uczestniczyli twórcy kultury, ludzie mediów, politolodzy oraz politycy z Polski i Rosji.

 

"Specjalnych porozumień z Rosją nie będzie"

 

Szef MSZ kategorycznie zaprzeczał spekulacjom, że szykowane jest jakieś porozumienie z Rosją i że mógł to być jeden z tematów niedawnego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Victorem Orbanem.

 

- Przestańmy takie bzdury opowiadać, przestańmy tworzyć jakieś takie fantasmagorie. Rosja jest państwem, które jest geopolitycznym rywalem całej Unii i NATO - powiedział szef resortu.

 

Dodał, że "nie ma więc możliwości, by zawierać z Rosją jakieś bilateralne porozumienia". 

 

- Z tym kierownictwem państwa rosyjskiego będzie bardzo trudno zawierać jakieś kompromisy. Jest to kierownictwo, które zajmuje skrajnie nieprzejednaną postawę wobec Polski, wręcz wrogą w niektórych kwestiach - argumentował Waszczykowski.

 

Zaapelował więc, aby "nie tworzyć fałszywych przesłanek", że "PiS dogadało się" z Rosją.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie