Na świecie jest coraz więcej 100-latków, a średnia długość życia stale się wydłuża

Technologie
Na świecie jest coraz więcej 100-latków, a średnia długość życia stale się wydłuża
Polsat News

- Przypomnę, że w sensie genetycznym jesteśmy zaprogramowani do życia mniej więcej przez sto dziesięć, a nawet sto dwadzieścia kilka lat. To jest niesłychanie ciekawe, że liczba osób w dobrej formie w podeszłym wieku wciąż rośnie - powiedział w Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

- Ostatni raport amerykańskiego ministerstwa zdrowia i American Geriatric Society podaje, że gwałtownie wzrasta liczba stulatków, a w tej chwili w Stanach Zjednoczonych jest dokładnie 72 tys. 197 stulatków i starszych. Jest to wzrost o ponad 40 proc. od 2000 roku - poinformował prof. Januszewicz.

 

- W Polsce też mamy ten trend wyraźnie widoczny. W każdym województwie jest po kilkunastu stulatków - dodał ekspert fundacji Polsat.

 

Profesor Paweł Januszewicz podkreślił, że z badań wynika, iż "średni wiek to obecnie około 50 lat, więc średnia ta cały czas się przesuwa".

 

Jedzmy mniej mięsa, a więcej warzyw i owoców

 

Zdaniem Januszewicza jest to efekt wpływania na nasze geny i środowisko. - Środowisko to m.in. to jak trenujemy nasze geny. Od naszego szczęścia, ale również trybu życia zależy, czy nasze geny się samonaprawiają - zauważył profesor.

 

Na pytanie, jak możemy pomóc naszemu organizmowi by był zdrowszy i dłużej funkcjonował odpowiedział, że "np. należy jeść nie więcej niż półtora kilograma mięsa w tygodniu, ale bardzo dużo warzyw i owoców". - Szczególnie tych ciemnozielonych i ciemnopomarańczowych. Dodatkowo pamiętajmy, by dużo się ruszać. Minimum pół godziny dziennie - zaapelował profesor Paweł Januszewicz.

 

Polsat News

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie