Kowal: opinia Komisji Weneckiej podstawą do działania Komisji Europejskiej

Polska
Kowal: opinia Komisji Weneckiej podstawą do działania Komisji Europejskiej
Polsat News

- Opinia Komisji Weneckiej jest uważana za bardzo miarodajną przez różne organizacje międzynarodowe na przykład przez instytucje Unii Europejskiej - powiedział w Polsat News były europoseł Paweł Kowal. Jednocześnie poinformował, że w sprawach takich jak zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, Komisja Europejska często posiłkuje się autorytetem Komisji Weneckiej.

Dziś podjęta zostanie decyzja w sprawie debaty o Polsce na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. - Do debaty dojść może - ocenił Kowal. Zadecydują o tym delegaci różnych parlamentów, którzy wspólnie podejmują decyzję. - Tam jest trochę trudniej opanować sytuację, bo to jest trochę gorzej zorganizowana instytucja. Ona się będzie zasłaniała tym, że ma tytuł, dlatego że Komisja Wenecka, czyli inna agenda Rady Europy już pracuje nad opinią na temat zmian w polskiej konstytucji - wyjaśnił Kowal w rozmowie z Joanną Górską.


"Porównanie konstytucji z rzeczywistością"


Komisja Wenecka zbada, czy kompetencje i prawa Trybunału Konstytucyjnego w Polsce są realizowane. Kowal wyjasnił, że instytucja ta porównuje konstytucję z rzeczywistością. - Jeżeli rzeczywistość nie odpowiada konstytucji - wtedy alarmuje. Ale alarmuje w taki sposób, że pisze kilka zaleceń. To jest coś w rodzaju takiej bardziej wyrafinowanej opinii prawnej - powiedział Kowal.


Sprawa Polski tematem organizacji międzynarodowych


Zdaniem byłego europosła "należy szybko zawierać kompromis, dlatego że zostawienie sprawy spowoduje, że ona w niekontrolowany sposób rozleje się po różnych organizacjach międzynarodowych".


- Przede wszystkim będzie wzmagał się nacisk na Unię Europejską, a szczególnie na Komisję Europejską, żeby traktowały nas trochę jak państwo, które drugi raz przystępuje do Unii, czyli wszystko od początku będzie sprawdzane - ocenił Paweł Kowal.

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie