KNF pyta banki w sprawie ustawy o "frankowiczach"

Biznes
KNF pyta banki w sprawie ustawy o "frankowiczach"
Flickr/Bob Ryskamp (CC BY 2.0)

Komisja Nadzoru Finansowego wysyła do banków ankiety, dzięki którym będzie mogła dokonać oceny skutków wejścia w życie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej "frankowiczów" - poinformował w poniedziałek rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

- Policzymy skutki tego projektu dla stabilności systemu finansowego - zapowiedział rzecznik KNF. - Jak policzymy to poinformujemy projektodawcę, ale dziś nie sposób oszacować, ile to potrwa – mówił Dajnowicz na konferencji prasowej zapytany, kiedy można spodziewać się stanowiska KNF w sprawie tego projektu.


Zaznaczył, że potrzebne będzie pozyskanie przez komisję dodatkowych informacji z banków, których nie ma w standardowej sprawozdawczości. Stąd komisja będzie "zbierać od banków ankiety".


Kurs "sprawiedliwy"


Kancelaria Prezydenta przedstawiła 15 stycznia tego roku projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" w umowach na kredyty walutowe, mający rozwiązać problem "frankowiczów".


Projekt zakłada przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po kursie "sprawiedliwym". Jak mówił prezentujący projekt prezydencki minister Maciej Łopiński, kurs "sprawiedliwy" ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy według specjalnego kalkulatora, zawierającego określony algorytm. Zapisy projektu - tłumaczył - mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.


Łopiński poinformował też, że projekt został przekazany środowisku "frankowiczów" a także skierowany, z prośbą o opinię, do KNF. - Dzisiaj projekt zostanie wysłany do KNF razem z listą pytań, które pomogą nam oszacować skutki finansowe tej regulacji, bo takie dane ma tylko Komisja Nadzoru Finansowego - mówił.


PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie