Karczewski: Jeśli pod wnioskiem o referendum będzie ponad milion podpisów, to weźmiemy to pod uwagę

Polska
Karczewski: Jeśli pod wnioskiem o referendum będzie ponad milion podpisów, to weźmiemy to pod uwagę
Polsat News

Kukiz’15 zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie uchodźców. - Ja jestem zwolennikiem przeprowadzania referendów - powiedział w programie Graffiti w Polsat News Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Dodał, że jeżeli pod wnioskiem o przeprowadzenie głosowania podpisze się milion obywateli, to rząd na pewno się nad sprawą pochyli.

Marszałek zastrzegł jednak, że "trzeba wszystko robić roztropnie, bo referendum to koszt 100 mln złotych".


Niska wartość złotego to "efekt przejściowy"


Pytany przez Piotra Witwickiego o to, czy osłabienie  złotego to efekt dobrej zmiany odpowiedział: - To są efekty przejściowe. Jestem przekonany, że to się zmieni i pójdzie w odwrotną stronę.


Karczewski ocenił, że przesadzone są opinie mówiące o dziesięciokrotnie większych obciążeniach dla banków niż pierwotnie zakładano w związku z podatkiem bankowym. - Takie przepisy istnieją w wielu krajach europejskich i stosują to z korzyścią dla budżetu - powiedział marszałek senatu. - Na pewno nie wpłynie to w tak znaczny sposób na koszty jakie ponoszą klienci tych banków - dodał.


59 mld złotych na realizację ustawy dla frankowiczów


Kancelaria prezydenta przedstawiając projekt ustawy o pomocy frankowiczom nie podała, ile projekt będzie kosztował. Inne istytucje oceniły, że koszt wprowadzenia projektu w życie wyniesie 59 mld złotych. Karczewski uważa, że ten poziom kosztów jest wysoki.


_ Niezwykle wysoki, nie stać nikogo, żeby ponieść takie koszty, to na pewno by się odbiło na gospodarce - ocenił Karczewski. Dodał, że "jeżeli tak jest faktycznie, to nie wierzę w to, żeby osoby ,które pisały tę ustawę w kancelarii pana prezydenta nie dokonały szacunków". - Zobaczymy, jak będzie faktycznie, będą dokonane kolejne szacunki i wyliczenia. Przeanalizujemy to i podejdziemy roztropnie - podsumował marszałek Senatu.

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie