Gdańsk: ważąca blisko tonę mina już nikomu nie zagraża. Została zdetonowana

Polska
Gdańsk: ważąca blisko tonę mina już nikomu nie zagraża. Została zdetonowana
Polsat News

Nurkowie-minerzy unieszkodliwili ważącą prawie tonę niemiecką minę morską z czasów II wojny światowej, którą w niedzielę wydobyli z dna Martwej Wisły w Gdańsku. Zanim ją zneutralizowali - odholowali ją w głąb Zatoki Gdańskiej. Całą operację obserwował reporter Polsat News Szymon Zaworski.

Mina znaleziona nieopodal Twierdzy Wisłoujście została już zneutralizowana. Najpierw został użyty system Pluton, który wypalił ładunek wewnętrzny. Resztę zdetonowano klasyczną metodą.

 

- Zdecydowaliśmy się na użycie sytemu Pluton ze względu na to, że jest to nowe wyposażenie grupy nurków-minerów 13. Dywizjonu Trałowców. To dla nas doświadczenie, gdyby kiedyś w przyszłości była konieczność, unieszkodliwienia niewybuchów wewnątrz portu. - tłumaczyła kpt. Monika Trzcińska oficer prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Ostatnia operacja neutralizacji dużych niewybuchów zalegającego na dnie, miała miejsce w marcu ub. r. w Gdyni. Usunięto wówczas pięć dużych niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej oraz na terenie gdyńskiego portu.

Az/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie