Francja ma problem z epidemią ptasiej grypy

Świat
Francja ma problem z epidemią ptasiej grypy
Reuters

Francuscy rolnicy mają problem z epidemią ptasiej grypy. Według tamtejszych władz od listopada 2015 r. do połowy stycznia odnotowano 69 ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu. Wiele krajów wstrzymało import francuskiego drobiu.

Z uwagi na epidemię, m.in. drobiu z Francji nie chce kupować Japonia, największy na świecie importer pasztetu z otłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich - foie gras - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

 

W związku z rozprzestrzenianiem się choroby francuskie ministerstwo rolnictwa przyjęło nowe podejście do zwalczania ptasiej grypy. Zakłada ono, że nosicielem łagodnego szczepu wirusa jest ptactwo wodne, następnie wirus mutuje w postać wysoce zjadliwą.

Aby temu zapobiec, francuscy producenci drobiu w południowo-zachodniej części kraju mają wstrzymać się na kilka miesięcy z nową produkcją kaczek i gęsi, do czasu pełnej dezynfekcji gospodarstw produkcyjnych, ubojni i sprzętu po ogniskach zakażeń. Producenci mogą kontynuować dotychczasową hodowlę do czasu planowego uboju ptaków, lecz od 18 stycznia nie mogą wstawiać nowych piskląt do odchowu. Produkcja będzie mogła być wznowiona po zakończeniu dezynfekcji, czyli pod koniec czerwca br.

 

Kolejne ogniska choroby

 

Ze względu na rozprzestrzenianie się choroby Francja ustanowiła w grudniu 2015 r. dużą kolejną strefę zamkniętą wokół obszarów zapowietrzonych i zagrożonych, obejmującą kilka departamentów lub ich części w południowozachodnim regionie kraju. Strefa ta została zatwierdzona przez Komisję Europejską.

 

Francja zgłosiła niedawno kolejne ogniska ptasiej grypy, które wystąpiły poza obszarami wymienionymi decyzji KE, jako należące do dalszej strefy zamkniętej. W związku z tym strefa zamknięta został po raz kolejny rozszerzona.

W ubiegłym roku ogniska ptasiej grypy odnotowano w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. M.in. w Dolnej Saksonii (w Niemczech) wybito 130 tys. szt. drobiu, w Holandii - ok. 200 tys. kurczaków, a w Wielkiej Brytanii - 30 tys. sztuk drobiu.

Ptasia grypa wróciła też do Stanów Zjednoczonych. W połowie stycznia Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) potwierdził wystąpienie wirusa wysoce zjadliwej ptasiej grypy szczepu H7N8 w gospodarstwie hodowlanym indyków w hrabstwie Dubois w stanie Indiana.

 

PAP

 

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie