Badanie jakości sieci: najszybszy internet w komórce ma Polkomtel
Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował wyniki badania jakości usług telefonii mobilnej. W przypadku transmisji danych najszybszy był Polkomtel, a najwolniejsze P4. Jakość połączeń głosowych jest na porównywalnym poziomie. To jak do tej pory najszersze badanie tego typu przeprowadzone w Polsce.
Wyniki badania prędkości transmisji wskazują, że najszybszy w downloadzie był Polkomtel (średnio 25 Mb/s), potem T-Mobile i Orange (po około 20 Mb/s), najwolniejsze było P4 (13 Mb/s). Upload plasował się na poziomie około 13 Mb/s w P4 i 17 Mb/s u pozostałych operatorów.
- Widać, że jesteśmy w czołówce Europy jeśli chodzi o jakość sieci mobilnych. To świadczy, że działają mechanizmy inwestycyjne, bez nich nie byłoby szybkiego mobilnego internetu - powiedziała prezes UKE Magdalena Gaj, podsumowując obecny etap badań.
Karty P4 miały włączony roaming zarówno dla usług głosowych, jak i transmisji danych. Z kolei sieci T-Mobile i Orange były badane naprzemiennie, z kilkusekundową przerwą. O taki sposób obaj operatorzy wnioskowali w ramach memorandum, uzasadniając to współdzieleniem częstotliwości w ramach modelu RAN Sharing.
Skuteczność nawiązywania połączeń telefonicznych u wszystkich operatorów wyniosła ponad 99 procent, jakość głosu i szybkość zestawiania połączeń była u wszystkich bardzo podobna.
Testy za ćwierć miliona zł
To jak do tej pory najszersze badanie jakości usług świadczonych przez operatorów mobilnych sieci telekomunikacyjnych w Polsce.
Za 250 tys. zł w ciągu trzech tygodni grudnia 2015 roku polska firma Systemics PAB przeprowadziła ponad 500 godzin pomiarowych w miastach i najważniejszych drogach je łączących. 37 proc. pomiarów przeprowadzono w aglomeracjach (Śląsk, Trójmiasto i 6 największych miast kraju), 32 proc. w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, a 31 proc. na drogach. 83 proc. badań było wykonywane w ruchu.
Łączna długość tras pomiarowych to 20150 km.
Najlepsze LTE w Polkomtelu
W czasie badania testowano zawsze najlepszą technologię udostępnianią przez operatora na danym obszarze. Badania transmisji danych miały miejsce w sieci LTE w 94 proc. czasu badania dla Polkomtela, 83 proc. dla P4 i 78 proce. dla T-Mobile i Orange. Na drogach pomiędzy miastami parametry te wynosiły odpowiednio 83 proc., 52 proc. oraz 38 proc.
Wykonawca badania dodatkowo przeprowadził testy przy użyciu aplikacji do przeglądania stron www i do odtwarzania treści wideo z serwisu YouTube.
Z uwagi, iż testy nie obejmą każdego punktu w Polsce, UKE planuje udostępnić aplikację na smartfony, za pomocą której konsumenci sami będą mogli wykonywać testy jakości sieci w miejscach, które ich interesują.
UKE
Czytaj więcej
Komentarze