Waszczykowski: Polska będzie wspierać suwerenne decyzje Ukrainy

Polska
Waszczykowski: Polska będzie wspierać suwerenne decyzje Ukrainy
IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi, od lewej: marszałek sejmu Marek Kuchciński, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, fot. Twitter/SejmRP

- Ukraina jest suwerenna i ma prawo wybierać drogi rozwoju ekonomicznego oraz współpracy międzynarodowej. Polska będzie ją na tej drodze wspierać - podkreślił w niedzielę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi.

Jak zaznaczył szef MSZ, Polska nie akceptuje łamania prawa, w tym zmiany sytuacji politycznej i zmiany granic przy pomocy siły i wojska. - Dobitnie o tym wspomniał prezydent Andrzej Duda w swoich wystąpieniach na forum ONZ. Również zamierzam za tydzień powiedzieć to w expose sejmowym informującym o polityce zagranicznej - zapowiedział.

 

Waszczykowski zapewnił również o poparciu wszystkich działań zmierzających do realizacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Jego zdaniem, wsparcie finansowe, jakiego udzielił Ukrainie poprzedni rząd w postaci pożyczki ok. 100 mln euro, powinno być kontynuowane poprzez pomoc w modernizacji granic międzypaństwowych i stworzenie - w przyszłości - nowoczesnej granicy między Ukrainą i Rosją.

 

Polska zainwestowała w stabilizację hrywny ok. miliard euro

 

Według ministra SZ przykładem finansowego wsparcia jest też umowa NBP zawarta kilka tygodni temu z Centralnym Bankiem Ukrainy. Polski bank centralny przeznaczył na stabilizację hrywny jeden miliard euro.

 

- Ponad milion Ukraińców, którzy żyją w Polsce, transferuje rocznie na Ukrainę - tylko poprzez oficjalne źródła bankowe - ok. dziesięciu miliardów złotych, a drugie tyle pod postacią gotówki przekazuje odwiedzając swoje rodziny na Ukrainie. To znaczy, że w ubiegłym roku według NBP, w wyniku pracy w Polsce obywatele ukraińscy wytransferowali ok. pięciu miliardów euro. To istotne wsparcie dla gospodarki ukraińskiej - podkreślił Waszczykowski.

 

Zdaniem ministra, Ukraina stała się "poletkiem doświadczalnym" rywalizacji geopolitycznej, która została rozpętana przez - jak się wyraził - "państwo leżące za Ukrainą". Waszczykowski zapowiedział, że polski rząd chce zintensyfikować - w stosunku do swoich poprzedników - politykę prowadzoną na Wschodzie.

 

PAP

po/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie