Kard. Dziwisz odebrał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier

Polska
Kard. Dziwisz odebrał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier
PAP/Jacek Bednarczyk

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odebrał w niedzielę Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. - Przyjmuję ten order jako wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej - powiedział. Order został nadany metropolicie przez prezydenta Węgier Janosa Adera na wniosek premiera Viktora Orbana.

Węgrzy docenili doniosłą rolę kard. Dziwisza w życiu Kościoła Katolickiego i jego "wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami".

 

Odznaczenie to wyraz wdzięczności także za zasługi kardynała w umacnianiu "zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech" oraz za "wyjątkowe zasługi w służbie Ojcu Świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II i w pielęgnowaniu jego pamięci".

 

Najwyższe węgierskie odznaczenie przyznawane obcokrajowcom wręczyli kard. Dziwiszowi minister zasobów ludzkich w rządzie Węgier Zoltan Balog oraz sekretarz stanu w tym resorcie Miklos Soltesz.

 

Legendarna przyjaźń polsko-węgierska

 

- Dziękujemy, że ksiądz kardynał nadal niestrudzenie pracuje na rzecz tego, by chrześcijaństwo i Kościół nie były tylko czymś z historii, ale były żywe i były przyszłością tego kontynentu. Dziękujemy, że ksiądz kardynał niestrudzenie pracuje, by Europejczycy powrócili do swoich chrześcijańskich korzeni, do Jezusa Chrystusa - mówił Balog.

 

Węgierski minister podkreślił, że przyjaźń między Węgrami a Polakami "jest legendarna". Jak zapewnił Polacy "zawsze mogą liczyć na Węgrów, tak jak Węgrzy zawsze liczą na Polaków".

 

- Czy to Polska czy Węgry są atakowane, to tak naprawdę nie są atakowane poszczególne decyzje narodów, ale atakowane są nasze fundamenty - mówił Balog. Zapowiedział, że wiele tysięcy młodych Węgrów przyjedzie w lipcu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

 

"Europa od stuleci budowana jest na chrześcijaństwie"

 

Kard. Dziwisz dziękował prezydentowi Węgier Janosowi Aderowi i premierowi Viktorowi Orbanowi, za dostrzeżenie jego wysiłków zmierzających do umacniania serdecznych kontaktów między Polską a Węgrami oraz kościołami i wspólnotami w obu krajach.

 

- Chciałbym podkreślić, że przyjmuję ten order jako wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej. Są to wartości wypływające z wiary chrześcijańskiej, na których od stuleci budowana jest Europa - podkreślił metropolita krakowski.

 

Dodał, że Polaków i Węgrów łączy wspólnota losów, której symbolem są przedstawiciele dynastii Piastów, Andegawenów i Jagiellonów, którzy zasiadali na stolicy w Krakowie i w Budzie oraz święci m.in. św. Jadwiga królowa, św. Kinga, św. Maksymilian i św. Jan Paweł II.

 

PAP

po/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie