Grecy coraz mniej ufają Syrizie

Świat
Grecy coraz mniej ufają Syrizie
Flickr.com/Mr.TinDC/CC BY-ND 2.0

Gdyby teraz w Grecji odbyły się wybory więcej głosów uzyskałaby konserwatywna Nowa Demokracja - wynika z opublikowanego dziś sondażu. To kolejny sygnał osłabienia rządzącej skrajnie lewicowej partii Syriza.

W badaniu przeprowadzonym dla ateńskiego dziennika "To Vima" 30,9 proc. respondentów zagłosowałoby za opozycyjną Nową Demokrają, a 29 proc. - na Syrizę premiera Aleksisa Ciprasa, która doszła do władzy w przedterminowych wyborach parlamentarnych w styczniu 2015 roku.

 

Niezadowolenie z rządów Ciprasa

 

62,1 proc. badanych wyraziło niezadowolenie z rządu Ciprasa, tyle samo jest też zdania, że inna koalicja rządząca, ale nadal pod przywództwem Ciprasa, miałaby lepsze szanse na przeforsowanie w parlamencie nowych, bolesnych reform, których wymagają od Grecji jej wierzyciele. To już trzeci sondaż opublikowany w ciągu ostatnich dwóch tygodni, który wskazuje na przewagę konserwatystów nad Syrizą - pisze agencja dpa.

 

Nowa Demokracja rządziła Grecją w latach 2004-2009, jednak jej popularność drastycznie spadła podczas kryzysu zadłużeniowego, w którym pogrążył się kraj. Partia doznała dwóch porażek wyborczych na rzecz Syrizy - w styczniu i we wrześniu ub. roku.

 

Cipras doszedł do władzy, obiecując Grekom odejście od polityki zaciskania pasa, jednak przez złą sytuację gospodarczą kraju i pod naciskiem wierzycieli - eurolandu, EBC i MFW - wdraża wymagane przez nich reformy. Pracownicy greckiego sektora publicznego zapowiedzieli na 4 lutego ogólnokrajowy strajk generalny w proteście przeciw planowanej reformie systemu emerytalnego.

 

PAP

pen/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie