Somalia: 20 zabitych w ataku na restaurację w Mogadiszu

Świat
Somalia: 20 zabitych w ataku na restaurację w Mogadiszu
PAP/EPA/Said Yusuf Warsame

Ponad 20 osób zginęło w ataku islamistów na popularną restaurację w stolicy Somalii Mogadiszu. Wśród ofiar są kobiety i dzieci. Bojownicy z okrzykami "Allah akbar" zaatakowali lokal w czwartek wieczorem i zabarykadowali się w środku. Policja opanowała sytuację w piątek nad ranem po kilkugodzinnej akcji.

Według świadków bojownicy krzyczący "Allah akbar" (Bóg jest wielki) wtargnęli w czwartek wieczorem do położonej nad morzem na popularnej plaży Lido restauracji Beach View. Nadeszli od strony wody, oddawszy wcześniej strzały do klientów przed lokalem.

 

Akcja sił bezpieczeństwa zakończyła się w piątek na ranem. Funkcjonariusze uratowali wiele osób, które były uwięzione w restauracji - poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel policji Mohamed Hussein. Nie jest jasne, czy przedstawiony przez niego bilans ofiar - ponad 20 zabitych - uwzględnia też napastników zabitych podczas policyjnej interwencji.

 

Agencje Reuters i AFP, powołujące się na innych przedstawicieli miejscowej policji, mówią odpowiednio o co najmniej 17 i 19 ofiarach śmiertelnych ataku, w tym o kobietach i dzieciach.

 

Znamy sprawcę

 

Do ataku przyznało się Al-Szabab, islamistyczne ugrupowanie powiązane z Al-Kaidą. Ta sama organizacja w ubiegłym tygodniu zaatakowała przebywających w Somalii kenijskich żołnierzy, wchodzących w skład sił pokojowych. Islamiści chwalili się, że zabili ok. 100 Kenijczyków oraz przejęli broń i pojazdy wojskowe. Rząd w Nairobi przyznał jedynie, że były ofiary śmiertelne.

 

Chociaż bojownicy Al-Szabab zostali wyparci z największych miast i miejscowości w kraju, nadal dokonują partyzanckich ataków w różnych miejscach. Ich celem często padają żołnierze międzynarodowych sił Unii Afrykańskiej, przedstawiciele rządu i obcokrajowcy.

 

PAP

Az/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie