Nowoczesna proponuje plan naprawczy dla Polski. Petru: niezbędny w naszej sytuacji gospodarczej

Polska
Nowoczesna proponuje plan naprawczy dla Polski. Petru: niezbędny w naszej sytuacji gospodarczej
PAP/Radek Pietruszka

Stabilizacja finansów publicznych, 4-letni plan finansowy państwa, nowe wydatki mające pokrycie w obecnych, a nie prognozowanych dochodach, oszacowane koszty zgłaszanych ustaw i niezależność NBP - taki pięciopunktowy plan naprawczy dla Polski zaproponował w Sejmie lider Nowoczesnej, Ryszard Petru.

 – Prezentuję go w sytuacji niepewności, gdy PiS nie panuje nad finansami publicznymi, a kiedy Polska potrzebuje stabilności - powiedział Petru.

 

Fundamentem planu ma być stabilizacja i przyjecie ustawy o zbilansowanym budzecie. - Dzisiaj zostanie złożona do laski marszałkowskiej - zapowiedział Petru. Ustawa jest wzorowana na ustawach z innych krajów Unii Europejskiej. – Jej celem jest zerowy deficyt budżetowy - poinformował lider Nowoczesnej.


Wydatki z pokryciem w dochodach


Drugi punkt dotyczy nowych wydatków mających pokrycie w obecnych, a nie prognozowanych dochodach. - Tak długo, jak tych dochodów nie ma, tak długo nie powinny być uchwalane żadne nowe wydatki - ocenił lider Nowoczesnej.


Plan dochodów i wydatków


Trzeci element proponowanych zmian to 4-letni plan dochodów i wydatków. - Wszystkie propozycje PiS miałyby być w tym planie uwzględnione. Żeby było wiadome, kiedy będzie 500 zł na dziecko, a kiedy wyższa kwota wolna od podatków - wyjaśnił Petru.


Dodatkowo rząd musi pokazać, z czego te plany będą finansowane.


Niezależny NBP


Punkt czwarty to niezależność Narodowego Banku Polskiego. - Chcemy zapewnienia, że nie będzie on używany do wsparcia polityki rządu, czyli drukowania pieniędzy - tłumaczył Petru.


Koniec z niepoliczonymi ustawami


Ostatni punkt dotyczy "liczenia ustaw". Petru proponuje, aby zgłaszane ustawy miały najpierw oszacowane koszty. 

 

- PiS nie panuje nad finansami publicznymi - powiedział Petru. Jego zdaniem Nowoczesna proponuje rozwiązanie, które zahamuje wzrost zadłużenia Polski.

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie