"Nie oddamy nawet metra swojej ziemi". Białoruś będzie miała nową doktrynę wojenną

Świat
"Nie oddamy nawet metra swojej ziemi". Białoruś będzie miała nową doktrynę wojenną
Reuters

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wniesie do parlamentu projekt ustawy o zatwierdzeniu nowej doktryny wojennej - poinformowała w piątek państwowa agencja BiełTA. Prezydent uważa, że wymaga tego zmiana sytuacji na świecie. - Nie potrzebujemy nic cudzego, ale nie oddamy nawet metra swojej ziemi - oznajmił Łukaszenka.

Łukaszenka podkreślił, że od czasu przyjęcia przez Białoruś obowiązującej obecnie doktryny wojennej minęło półtorej dekady i przez ten czas sytuacja na świecie i wokół Białorusi uległa radykalnej zmianie, a w szczególności zaostrzyły się różnice zdań między światowymi i regionalnymi ośrodkami w walce o poszerzenie stref wpływów. Zdaniem Łukaszenki Białorusi nie grozi co prawda bezpośrednie niebezpieczeństwo wojskowe i na pierwszy plan wysunęły się obecnie inne zagrożenia, ale jednocześnie prezydent zaznaczył, że "jak głosi mądrość ludowa, nie należy zasypywać gruszek w popiele".

 

Jak powiedział, w zeszłym roku polecił ministrowi obrony przeanalizować wszelkie warianty reakcji siłowych na współczesne zagrożenia z uwzględnieniem prognoz długoterminowych, i wziąć to pod uwagę w nowej wersji doktryny wojennej, co też uczyniono.

 

Dodał, że naród białoruski wyraża liczne pretensje wobec władzy, m.in. o wzrost cen i niskie pensje, lecz wszystkie one z czasem zostaną zapomniane.

 

- Ale jednego (naród - przyp. red.) nie wybaczy - jeśli nie zagwarantujemy bezpieczeństwa i obrony suwerenności oraz niepodległości kraju. Kiedy zabraknie skrawka ziemi, na którym będą żyć nasze dzieci i wnuki, nic już nie będzie potrzebne - ani szmatki, ani mięso, ani mleko. Dlatego, jeśli zostanie w budżecie czy państwowej kieszeni ostatni rubel, to należy go wydać na bezpieczeństwo naszego narodu - podkreślił.

 

PAP

Az/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie