Grecja: Rolnicy zablokowali drogi, protestują przeciwko reformie emerytalnej

Świat
Grecja: Rolnicy zablokowali drogi, protestują przeciwko reformie emerytalnej
PAP/EPA/Sotiris Barbarousis

Zablokowana traktorami jest m.in. szosa łączącą zachodnią Grecję z Turcją i - w kilku miejscach - autostrada Ateny - Saloniki. Rolnicy zapowiadają, że rozszerzą protest, jeśli władze nie odstąpią od planowanej reformy.

Rolnicy kontynuowali w piątek rozpoczęte poprzedniego dnia blokowanie szos traktorami w proteście przeciwko planowanej reformie systemu emerytalnego, która oznaczałaby dla nich wzrost obciążeń finansowych.

 

To już kolejna taka akcja w ostatnich dniach. Przeciwko reformie protestują także prawnicy, notariusze, aptekarze, lekarze i inni przedstawiciele wolnych zawodów. Nie zgadzają się na zmiany w systemie emerytalnym.

 

Emerytury w dół składki w górę

 

Planowana przez rząd Aleksisa Ciprasa reforma systemu emerytalnego, której wierzyciele Grecji domagają się w zamian za dalszą pomoc, przewiduje znaczne cięcia finansowe: zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Znacznie mają też wzrosnąć składki emerytalne płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów, w tym przez prawników. Także rolnicy mają płacić więcej.

 

Zrzeszenie prawników obliczyło, że planowana reforma będzie oznaczała dla przedstawicieli wolnych zawodów wzrost składek emerytalnych i składek na ubezpieczenie zdrowotne o 223 proc. Organizacje rolników przewidują podobny wzrost składek.

 

W sierpniu 2015 roku euroland, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z władzami Grecji trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro, zakładający pomoc w zamian za kolejne oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm.

 

Ministerstwo pracy szacuje, że Grecja przeznacza na emerytury 17,5 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 11,5 proc.

Az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie