Google zarobił 22 miliardy na Androidzie. Mniej niż Apple w kwartał na telefonach

Technologie
Google zarobił 22 miliardy na Androidzie. Mniej niż Apple w kwartał na telefonach
Yuri Samoilov/Flickr.com
Tablet z systemem Android

Dane - które amerykański gigant uważa za niejawne - podał w sądzie prawnik reprezentujący w sądzie firmę Oracle, która procesuje się z Google.

Amerykańskie przedsiębiorstwo osiągnęło na swoim systemie operacyjnym dla m.in. smartfonów i tabletów przychód w wysokości 31 mld dol. Zysk wyniósł 22 mld dol. - wynika z danych, które udostępnił w trakcie rozprawy prawnik. To dane za cały okres istnienia systemu.

 

Google nie ujawnia publicznie informacji o swoich dochodach - ani tych uzyskanych dzięki Androidowi, ani całemu biznesowi. Firma poprosiła sędziego o przeredagowanie transkryptu z rozprawy oraz zapieczętowanie go. "Ujawnianie tego typu niepublicznych danych finansowych może mieć znaczący negatywny wpływ na biznes Google" - przekonują w swoim wniosku prawnicy firmy.

 

Proces o język Java

 

Firma Oracle nie wyjaśniła, w jaki sposób uzyskała dostęp do informacji o wynikach finansowych Google. Oba przedsiębiorstwa procesują się od 2010 roku, kiedy Oracle oskarżyło Google o wykorzystywanie w systemie Android zmodyfikowanej wersji swojego języka programowania Java - bez wypłacania odszkodowania.

 

W pierwszej instancji proces wygrało Google, ale kolejne instancje odwróciły wyrok na korzyść Oracle - włącznie z amerykańskim Sądem Najwyższym, który odmówił zajęcia się apelacją Google.

 

Obie firmy teraz walczą o wysokość odszkodowania, które wypłaci Google.

 

Apple na komórkach zarabia dużo więcej

 

Jeśli dane podane przez prawników Oracle są prawdziwe, przedsiębiorstwo z Mountain View zarabia na swoim systemie operacyjnym znacznie mniej niż Apple. Firma z Cupertino tylko w czwartym kwartale minionego roku zanotowała wyższy przychód ze sprzedaży iPhone'ów - dokładnie 32,2 mld dol. Należy jednak pamiętać, że Google jedynie udostępnia swój system innym producentom - nie produkuje własnych telefonów. Smartfony z serii Nexus, które są zaprojektowane specjalnie dla Google, także przygotowują inne przedsiębiorstwa - m.in. Motorola i Huawei.

 

independent.co.uk, bloomberg.com

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie