Dania najlepszym miejscem do życia dla kobiet

Świat
Dania najlepszym miejscem do życia dla kobiet
Moyan Brenn/Flickr.com
Kopenhaga

Skandynawski kraj jest także domem najszczęśliwszych kobiet na emeryturze - takie wnioski pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez US News and World Report, amerykańską firmę medialną, znaną przede wszystkim ze swoich zestawień najlepszych szkół wyższych i szpitali w USA.

Autorzy raportu wskazują, że Dania "ma jedne z najwyższych podatków na świecie, długą zimę i zachody słońca przed czwartą po południu, ale duńskie kobiety nadal są obiektem zazdrości całego świata".

 

Dania, oprócz tego, że jest najlepszym krajem do życia dla kobiet przed emeryturą i po zakończeniu życia zawodowego, jest także dziesiątym najlepszym państwem do życia ogólnie. To zasługa modelu państwa, które określono jako "hojne i opiekuńcze".

 

Na korzyść Danii przemawia również "praktycznie darmowa" opieka zdrowotna i rozwinięty system edukacji, który promuje równouprawnienie, uzależniony od dochodów rodziców system opieki nad dziećmi oraz "system urlopów rodzicielskich, który jest jednym z najbardziej elastycznych w Unii Europejskiej". Ponadto w Danii dobrze wychowuje się dzieci - w tym zestawieniu kraj zajął drugie miejsce.

 

Północ dla kobiet, ale i tak wygrywają Niemcy

 

Drugie miejsce w zestawieniu państw, w których kobietom żyje się najlepiej, zajął... sąsiad Danii - Szwecja. Trzecia jest Kanada, czyli inny kraj z północnej części globu.

  

Żadne z tych państw nie zajęło jednak pierwszego miejsca w ogólnym rankingu najlepszego miejsca do życia, w którym uwzględniono jego jakość, stan ekonomii i kluczowe dla kraju gałęzie biznesu. W końcowym rozrachunku najlepsze były Niemcy, drugie miejsca zajęła Kanada. Podium zamknęła Wielka Brytania, a tuż za nim uplasowały się Stany Zjednoczone.

 

independent.co.uk, usnews.com

pr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie