Wszystkiego najlepszego babciu. Jak zdrowie?

Polska
Wszystkiego najlepszego babciu. Jak zdrowie?
flickr/Kumar's Edit

Składając życzenia babci i dziadkowi z okazji ich święta zapytajmy także o zdrowie - zachęca Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg". Zwrócenie uwagi na samopoczucie bliskich może pomóc w wykryciu poważnej choroby, w tym nowotworu.

Z okazji Dnia Babci obchodzonego 21 stycznia oraz Dnia Dziadka, który przypada dzień później, Stowarzyszenie Przebiśnieg po raz piąty organizuje kampanię społeczną pt. "Zapytaj Bliskich o Zdrowie".

 

Niegroźne objawy, poważne choroby

 

Zwraca w niej szczególną uwagę na objawy, które często towarzyszą przeziębieniom i dlatego są bagatelizowane. W rzeczywistości mogą być oznaką poważniejszej choroby, np. złośliwego nowotworu układu odpornościowego - chłoniaka. Są to: powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych (zwykle bezbolesne), uporczywy, suchy kaszel, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc, gorączka ponad 38 st. C lub nawracające stany podgorączkowe niezwiązane z infekcją, szybkie chudnięcie, obfite poty nocne, zmęczenie i nietolerowanie wysiłku, zaburzenia w pracy układu pokarmowego. W niektórych typach chłoniaka może też wystąpić świąd skóry.

 

Jeśli któreś z tych objawów utrzymują się ponad trzy tygodnie i nie mijają pod wpływem leczenia warto zglosić się do lekarza, przekonują organizatorzy kampanii. Zalecane jest również wykonywanie co roku niedrogiego badania - morfologii krwi z rozmazem, które odgrywa dużą rolę w diagnostyce nowotworów krwi.

 

Wczesne rozpoznanie nowotworu

 

Co roku w Polsce notuje się około 8 tys. nowych zachorowań na chłoniaki. Chociaż występują one we wszystkich grupach wiekowych, to najczęściej diagnozuje się je u osób starszych - w 6-7 dekadzie życia.

 

Przeważnie są zlokalizowane w węzłach chłonnych i innych narządach układu limfatycznego, jak śledziona i migdałki, a także w szpiku kostnym i krwi. Jednak mogą się też rozwinąć w mniej typowych miejscach, jak żołądek, piersi, jelito, skóra.

 

Stowarzyszenie "Przebiśnieg" podkreśla, że dzięki rozwojowi medycyny wiele osób można wyleczyć z chłoniaka, a inni mogą żyć z nim wiele lat. Konieczne jest jednak wczesne rozpoznanie nowotworu i szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia.

 

 

PAP

Az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie