Włoski Sąd Najwyższy: 100 euro łapówki to jeszcze nie korupcja

Świat
Włoski Sąd Najwyższy: 100 euro łapówki to jeszcze nie korupcja
Flickr/Comune di Bra

"Zaoferowanie 100 euro łapówki przez kierowcę policjantowi po to, aby nie wystawiał mandatu za jazdę pod wpływem alkoholu nie jest korupcją" - orzekł włoski Sąd Najwyższy. Uznał, że kwota ta nie jest wystarczająco "poważna".

Według włoskich sędziów, których orzeczenie cytują media, postępowania kierowcy nie można uznać za karalne, jeśli zaproponowana suma nie jest wysoka, a ponadto oferta pochodzi od osoby będącej w "niestabilnym" stanie psychofizycznym.

 

Mężczyzna, który w stanie nietrzeźwym chciał wręczyć łapówkę policjantowi, został już wcześniej skazany przez sądy dwóch instancji za próbę przekupienia funkcjonariusza. Wyrok ten uchylił jednak Sąd Najwyższy i uniewinnił kierowcę. W uzasadnieniu tej decyzji sąd stwierdził, że propozycję korupcyjną "musi charakteryzować stosowna powaga".

 

Kierowca tłumaczy: miałem problemy z precyzyjnym wysłowieniem się

 

Nie bez znaczenia - według sądu - był fakt, że kierowca był pijany. Kierowca przekonywał, że miał kłopoty z precyzyjnym wysłowieniem się. Zdaniem sądu w tym stanie kierowca był niezdolny do faktycznego wyrządzenia szkody i złamania prawa.

 

Włoski Sąd Najwyższy uznał przy tym, że zadaniem składu sędziowskiego jest sprawdzenie, czy zachowanie oskarżonego było rzeczywiście niebezpieczne i zagrażało popełnieniem przestępstwa.

 

PAP

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze