Wieliczka: całodobowa kopalnia soli - dla uczestników Światowych Dni Młodzieży

Polska
Wieliczka: całodobowa kopalnia soli - dla uczestników Światowych Dni Młodzieży
flickr/Peter Allen

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza. Pielgrzymi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży będą mogli zwiedzać unikatowe sztolnie także w nocy. A jeśli turystów będzie odpowiednio dużo, to kopalnia będzie czynna całą dobę.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

 

Całodobowy zabytek UNESCO

 

Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób. W tym roku bedzie ich więcej za sprawą Światowych Dni Młodzieży. Pielegrzymi, którzy przyjadą do Krakowa i Wieliczki chcą zobaczyć m.in. zabytkową kopalnię soli.

 

Zgłoszeń przybywa, a z aktualnych danych wynika, że ostatni pielgrzymi w wyznaczonych dniach mogą zjechać do kopalni po godz. 21, a wyjadą tuż przed północą. W miarę napływu dalszych zgłoszeń terminy zwiedzania mają być wydłużane. Jest możliwe, że kopalnia będzie otwarta dla zagranicznych pątników ze Światowych Dni Młodzieży przez całą dobę.

 

Wieliczka jak wieża Babel

 

Tury organizowane będą w języku polskim oraz sześciu językach obcych, czyli angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz niemieckim.

 

Istnieje także możliwość rezerwacji przewodnika w języku japońskim, szwedzkim, greckim, tureckim, litewskim, albańskim oraz niderlandzkim.

 

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

 

PAP/www.kopalnia.pl

Az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie