Ważny saudyjski duchowny: szachy to forma hazardu. Powinny być zakazane

Świat
Ważny saudyjski duchowny: szachy to forma hazardu. Powinny być zakazane
Flickr/Gary J. Wood

Tak stwierdził wielki mufti Arabii Saudyjskiej na antenie lokalnej telewizji religijnej. Jeden z członków saudyjskiego Związku Szachistów powiedział, ze jego organizacja jest zaskoczona tą wypowiedzią i wyraził nadzieję, że duchowny doprecyzuje swoje słowa.

Abdel Aziza al-Szejka w wypowiedzi dla telewizji poszedł jeszcze dalej i dodał, że szachy to "strata czasu". Mufti to w islamie sunnickim, który dominuje wśród wyznań w Arabii Saudyjskiej, uczony teolog i teoretyk prawa muzułmańskiego. W telewizji odpowiadał na pytania dotyczące praktykowaniu islamu w życiu codziennym.


Wypowiedź al-Szejka została umieszczona na YouTube w 2014 roku, ale dopiero teraz nagranie stało się popularne i wywołało kontrowersje. Słowa muftiego wywołały falę krytyki i ożywioną debatę wśród saudyjskich użytkowników Twittera.

 

Nie po raz pierwszy któryś z ultrakonserwatywnych teologów muzułmańskich przestrzega przed szachami. Uczynił to już w Iranie wielki ajatollah Ali al-Sistani, ogłaszając, że islam zabrania szachów, ponieważ mogą one zostać wykorzystane do hazardu, czego ta religia nie toleruje.


Cnn.com, PAP

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie