Rzepliński napisał do Sejmu o redukcji budżetu TK. "Trudno ocenić ją jako zrównoważoną i obiektywną"

Polska
Rzepliński napisał do Sejmu o redukcji budżetu TK. "Trudno ocenić ją jako zrównoważoną i obiektywną"
Polsat News

"Proszę Pana Marszałka i Pana Przewodniczącego o uprzejmą refleksję, zarówno w wymiarze oceny konkretnych przesłanek, argumentów i kalkulacji budżetowych, jak również w kontekście ustrojowym - w myśl konstruktywnego współdziałania władz, a dzięki temu umożliwienie TK optymalnych warunków funkcjonowania" - napisał prezes Trybunału.

Prof. Rzepliński zwrócił się do marszałka Marka Kuchcińskiego i przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzeja Jaworskiego o rozważenie odejścia od "drastycznego zmniejszenia" w planie budżetu wydatków TK.


Prezes Trybunału prosi także, żeby zmniejszenie wydatków TK nie dotyczyło kwoty 1 650 000 zł, przeznaczonej na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz waloryzację płac pracowników.


"Drastyczna redukcja wydatków"


"Pragnę zaznaczyć, że w żadnej mierze nie podlegają dyskusji rola oraz uprawnienia Parlamentu, w tym posłów i senatorów, do kształtowania i uchwalania ustawy budżetowej" - napisał w dokumencie. Rzepliński podkreślił jednak, że nie można pominąć ustrojowej zasady współdziałania władz publicznych.


"W takim kontekście przyjętą przez Komisję Finansów Publicznych 15 stycznia br. propozycję drastycznej redukcji wydatków planowanych przez Trybunał Konstytucyjny na 2016 rok (do poziomu 98,8 proc. budżetu Trybunału w 2015 r.!), do tego bez względu na charakter i przeznaczenie przynajmniej części z tych wydatków, niezwykle trudno ocenić jako zrównoważoną i obiektywną" - głosi pismo.


Prezes Trybunału przypomniał, że Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę, która zmniejsza zaplanowane w budżecie na 2016 rok wydatki TK o 3,3 mln zł, czyli prawie o 10 proc.


Komisja przyjęła poprawkę PiS


15 stycznia sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę posłów Krystyny Pawłowicz i Ryszarda Terleckiego (oboje PiS), w myśl której wydatki TK zamrożono by na poziomie z ubiegłego roku. Zaoszczędzone tak pieniądze trafiłyby do sądów powszechnych. Planowane pierwotnie wydatki TK wynosiły 33,9 mln zł, co miało stanowić wzrost o 8,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W budżecie sądów powszechnych zaplanowano wydatki w wysokości ponad 7 mld zł (o 5,7 mld zł wyższe niż w roku poprzednim) i dochody w wysokości 2,1 mld zł. Po raz pierwszy w wydatkach znalazło się 200 mln zł na bezpłatną pomoc prawną.


- Z budżetu Trybunału wynika, że są to pieniądze przeznaczone głównie na wynagrodzenia i na zorganizowanie jubileuszu za 1 mln zł. W związku z tym proponujemy, żeby zamrozić budżet TK w wielkości z roku 2015 - mówiła Pawłowicz, uzasadniając swą poprawkę.

 

trybunal.gov.pl, PAP

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie