Nie żyje Bogusław Kaczyński - dziennikarz i popularyzator opery

Polska
Nie żyje Bogusław Kaczyński - dziennikarz i popularyzator opery
boguslaw-kaczynski.pl

Bogusław Kaczyński był jednym z najwybitniejszych popularyzatorów muzyki w Polsce. Był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, teoretykiem muzyki i twórcą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. Miał 73 lata.

Bogusław Kaczyński był autorem licznych felietonów i recenzji w czasopismach takich jak Teatr, Ruch Muzyczny, Kultura, jest również autorem audycji radiowych i telewizyjnych, m.in. "Operowe qui pro quo", "Zaczarowany świat operetki", "Rewelacja miesiąca".

 

Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą. Były to m.in.: Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Luciano Pavarottiego, Placido Domingo, Koncerty Noworoczne z Wiednia oraz konkursy Eurowizji.

 

 

Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru,...

Posted by Tadeusz Deszkiewicz on 21 stycznia 2016

 

"Moim największym sukcesem w życiu jest to, że udało mi się zrealizować moje dziecięce marzenia. Chciałem być artystą, chciałem być sławny, chciałem, aby świat leżał u moich stóp - a to wszystko dzięki muzyce" - mówił o sobie Kaczyński.

 

Dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth, wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia". Jego tournee wiodło przez cztery kontynenty: od Pekinu, Ułan Bator i Moskwy poprzez Wiedeń, Rzym, Florencję, Neapol, Mediolan, Genewę, Paryż, Londyn, Sztokholm, Berlin, Monachium, Pragę, Budapeszt, Madryt, Istambuł, Hawanę, Nowy Jork, Chicago, Boston, Miami do Toronto, Montrealu, Edmonton i Vancouver. Był też autorem serii płytowej "Bogusław Kaczyński - Złota Kolekcja".

 

"Kaczyński zrobił dla sztuki operowej więcej niż ktokolwiek w jej dziejach w naszym kraju" - mówił o nim krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński. W plebiscycie "Koniec wieku" zorganizowanym przez "Politykę" zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.

 

14 marca 2007 Bogusław Kaczyński doznał udaru mózgu, czego skutkiem była częściowa utrata zdolności mówienia oraz paraliż prawej strony ciała. Wyszedł ze szpitala 30 maja 2007 roku. Po intensywnej rehabilitacji większość dolegliwości ustąpiła. W sierpniu 2007 roku ponownie prowadził Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

 

Jeszcze w ostatnich dniach listopada pisał do internautów, że czuje się świetnie i przygotowuje wielkie tournee:

 

Drodzy Przyjaciele.Dziękuję za wszystkie piękne wypowiedzi. Chcę Państwu z radością napisać, że po przejściu...

Posted by Bogusław Kaczyński on 22 listopada 2015

 

Kolejny udar pokonał Bogusława Kaczyńskiego w wieku 73 lat.

pen/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!