MSWiA: trzeba likwidować wakaty w policji

Polska
MSWiA: trzeba likwidować wakaty w policji
Polsat News

Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w nocy ze środy na czwartek w Radiu Maryja zapowiedział likwidację wakatów w policji. - Jeżeli państwo w budżecie daje pieniądze na 102,5 tys. etatów, to niech będzie tylu policjantów - podkreślił. Zieliński zaznaczył, że w policji jest o parę tysięcy mniej policjantów niż etatów.

- Nie może być tak, że pieniądze zaoszczędzane na wakatach są przeznaczane na inne cele, na nagrody czy podwyżki wynagrodzeń (...), ale także i jest to dużo gorsze na wydatki rzeczowe, na przykład paliwo, podstawowe wyposażenie komend itd. Na to są inne środki, na tzw. rzeczówkę, i one muszą być z tej części czerpane. To co jest przeznaczone na płace, powinno iść na płace - powiedział wiceszef MSWiA.

 

Podkreślił, że konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów i zatrudnianie nowych policjantów.

 

"Ogłaszajcie nabory i zatrudniajcie nowych"

 

"Zalecenie dla wszystkich komendantów - mam nadzieję, że spora grupa z nich nas słucha - jest takie żeby wypełniać przyznane limity, zatrudniać nowych policjantów, ogłaszać nabór. Oczywiście trzeba przeprowadzać to zgodnie z przepisami, które obowiązują. To są dość rygorystyczne przepisy. Trzeba spełnić dość wysokie wymagania żeby zostać policjantem" - mówił Zieliński.

 

Wiceminister zaznaczył, że naturalną sprawą są wysokie wymagania stawiane osobom zatrudnianym w policji, gdyż będą dysponować bronią, a ich zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, kontrolowanie przestrzegania prawa i porządku publicznego, oraz pouczanie i wystawianie mandatów.

 

Kilkutysięczne wakaty w policji utrzymują się od wielu lat. Według danych ze strony internetowej policji 1 stycznia 2015 r. na 102 309 etatów zatrudnionych było 98 775 policjantów, czyli liczba wakatów wynosiła 3 534. W kilku poprzednich latach, przy takim samym poziomie etatów, liczba nieobsadzonych stanowisk była nawet wyższa. Liczba wakatów w 2014 r. wynosiła 5 440, w 2013 r. - 6 191, w 2012 r. - 4 994.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze