Demonstranci w siedzibie premiera. Trwa kryzys polityczny w Mołdawii

Świat
Demonstranci w siedzibie premiera. Trwa kryzys polityczny w Mołdawii
PAP/EPA/Dumitru Doru

Tysiące ludzi zebrały się w środę przed parlamentem w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, w proteście przeciw zatwierdzeniu Pavla Filipa na nowego szefa rządu. "Grupa demonstrantów sforsowała w nocy policyjny kordon i wdarła się do budynku" - podały agencje. Przepychanki protestujących z policją trwały kilka godzin.

Demonstranci skandowali hasła: "Odwołać głosowanie" i "Złodzieje" oraz domagali się przyspieszonych wyborów. Według mołdawskich mediów interweniująca policja użyła gazu łzawiącego, widziano też funkcjonariuszy noszących maski przeciwgazowe. Nie wiadomo, czy ktoś został ranny.

 

Pavel Filip, minister ds. technologii i łączności w poprzednim gabinecie, to pierwszy z trzech kandydatów na szefa rządu zaproponowanych przez prezydenta Nicolae Timoftiego, który zyskał aprobatę parlamentu. Podczas głosowania w środę deputowani przegłosowali, przy bojkocie opozycji, kandydaturę Filipa oraz powierzyli mu utworzenie nowego rządu.

 

Demonstranci widzą w Filipie zaufanego współpracownika wpływowego oligarchy Vlada Plahotniuca, którego oskarżają o korupcję na wielką skalę. Prezydent Timofti odmówił wcześniej desygnowania Plahotniuca na premiera. Zdaniem przeciwników Filipa będzie on tylko marionetką w rękach wpływowego sojusznika.

 

Pavel Filip, fot. PAP/EPA/Stringer

 

Protesty przeciw władzom w Mołdawii trwaja od wielu miesięcy z powodu odkrytej w kwietniu 2015 roku afery polegającej na wyprowadzeniu z mołdawskich banków w niewyjaśniony do dziś sposób ponad 1,5 mld dolarów.

 

Pieniądze zniknęły w listopadzie 2014 roku z państwowego banku oszczędnościowego oraz prywatnych banków Unibank i Social Bank. Z poufnego raportu firmy konsultingowej Kroll wynika, że pieniądze wyprowadzono za pomocą oszukańczych pożyczek i transferów. Poprzez sieć rosyjskich spółek i fikcyjnych firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii fundusze miały trafić do banków łotewskich.

 

Afera bankowa zaostrzyła kryzys gospodarczy w Mołdawii związany z rosyjskimi kontrsankcjami wobec Zachodu i konfliktem zbrojnym na wschodniej Ukrainie. Skandal osłabił też mołdawską walutę (leja) obniżając poziom życia wielu Mołdawian.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie