Premier odpowiada 9-letniej Julii ws. programu 500+. Chce się spotkać

Polska
Premier odpowiada 9-letniej Julii ws. programu 500+. Chce się spotkać
Kancelaria Premiera

Premier Beata Szydło chce rozmawiać z dziewczynką, która napisała do niej list w sprawie programu 500+ i uznała jego zasady za niesprawiedliwe. W odpowiedzi premier wyjaśniła, że jest to "bardzo ważny program rządowy". Dodała też, że chciałaby porozmawiać z 9-latką.

List, który do premier skierowała 9-latka z Mikołowa opublikował na swoim profilu na Facebooku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uznając, że jest to "dziecięcy głos w konsultacjach społecznych". Julia napisała krótko, że rozwiązanie, w którym dopiero drugie dziecko otrzymuje 500 złotych, jest niesprawiedliwe wobec pierwszego dziecka i wobec rodzin tylko z jednym dzieckiem. "Jest mi bardzo przykro z powodu, że moja młodsza siostra dostanie pięćset złotych, a ja nie" - dodała.


Julia zadała premier pytanie, dlaczego pieniędzy nie otrzyma także pierwsze dziecko. "Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego" - zakończyła.

 

Szydło: chciałabym z tobą porozmawiać


W środę na Facebooku Beata Szydło zamieściła wideo z odpowiedzią. Szefowa rządu dziękuje w nim Julii za list i za jej uwagi oraz pokazuje swoją odpowiedź, którą - jak dodaje - dziś wysyła. Zaprasza też dziewczynkę do kancelarii premiera.

 

Dostałam list od 9-letniej Julii. Droga Julio, bardzo Ci dziękuję za Twoje uwagi. Przygotowałam odpowiedź, którą dziś wysyłam. Mam nadzieję, że niedługo się spotkamy. #podcast

Posted by Beata Szydło on 20 stycznia 2016


- Chciałabym z tobą porozmawiać, bo Rodzina 500+ to jest bardzo ważny program rządowy. To są pieniądze dla polskich rodzin, z których mają skorzystać po to, żeby żyło się im lepiej i żeby dzieci miały szanse na dobre wykształcenie, żeby niczego dzieciom nie brakowało. Ale też chcemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. O tym wszystkim chciałabym z tobą porozmawiać. Jeżeli możesz przyjedź do kancelarii; jeżeli nie, ja odwiedzę ciebie - mówi premier.


Program 500+ od drugiego kwartału


Program Rodzina 500+ przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych.


O programie pozytywnie wypowiedział się RPD, ale miał do niego wiele uwag. Jedną z nich było to, by świadczenie obowiązywało również na pierwsze dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodu i by mogły otrzymywać je także dzieci pełnoletnie, ale uczące się. Świadczenie ma być wypłacane w II kwartale 2016 r. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze