Obama: USA i Turcja będą kontynuować wspólną walkę z terroryzmem

Świat
Obama: USA i Turcja będą kontynuować wspólną walkę z terroryzmem
PAP/EPA/Jim Lo Scalzo

W rozmowie telefonicznej przeprowadzonej we wtorek z inicjatywy Białego Domu prezydent USA zapewnił przywódcę Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zamiarze pogłębienia współpracy w zwalczaniu Państwa Islamskiego i przekazał kondolencje w związku z niedawnymi zamachami w Stambule.

Obaj przywódcy uznali osłabienie i zniszczenie Państwa Islamskiego za wspólny cel - czytamy w oświadczeniu opublikowanym bezpośrednio po rozmowie przez Biały Dom.


Amerykański prezydent potępił też wzrost napięcia w Turcji spowodowany atakami bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) przeciwko tureckim siłom bezpieczeństwa.


W ataku bojówek PKK na posterunek policji w prowincji Diyarbakir, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, zginęło sześć osób. Obama wezwał do podjęcia działań, które pozwolą obu stronom uniknąć dalszej eskalacji napięć.


Prezydent USA zapowiedział, że kwestia walki z islamskim terroryzmem będzie głównym tematem rozmów podczas zaplanowanej na sobotę wizyty wiceprezydenta USA Joe'ego Bidena w Ankarze.


Podczas samobójczego zamachu w historycznym centrum Stambułu przeprowadzonego 12 stycznia przez grupę Syryjczyków powiązanych z Państwem Islamskim śmierć poniosło dziesięciu niemieckich turystów. 17 osób zostało rannych. Śledztwo trwa. W niedzielę sąd w Turcji zadecydował, że 10 Syryjczyków podejrzanych o powiązania ze sprawcą zamachu w Stambule będzie oczekiwać w więzieniu na rozpoczęcie procesu, natomiast 7 osób wypuszczono za kaucją.


Zdaniem tureckich władz zamachowiec był członkiem dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie i przedostał się do Turcji z Syrii jako uchodźca.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie