Japończycy usuwają z map dla turystów swastyki. Źle się kojarzą

Świat
Japończycy usuwają z map dla turystów swastyki. Źle się kojarzą
neekoh.fi/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Zmiana nastąpi w ramach przygotowań do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Swastyki znikną z map przeznaczonych dla obcokrajowców.

Znak w cywilizacji zachodniej powszechnie kojarzony z nazizmem, w Azji jest szeroko stosowanym przedstawieniem szczęścia i pomyślności.

 

Swastyka jest także symbolem wykorzystywanym na japońskich mapach. Oznacza się nią świątynie buddyjskie. Japoński urząd zajmujący sie kartografią chce jednak, aby na mapach przeznaczonych dla osób z zagranicy swastykę zastąpiła pagoda, czyli buddyjska wielokondygnacyjna wieża sakralna.

 

Urząd zdecydował się na taki krok po przeprowadzeniu badania na grupie ponad tysiąca osób w 90 krajach. Wniosek był jednoznaczny - swastyka raczej kojarzy się z hitleryzmem niż z buddyjskimi świątyniami.

 

Element przygotowań do igrzysk olimpijskich

 

Swastyka to tylko jeden z elementów japońskich map, które zmienią się przed igrzyskami za cztery lata. Urząd przygotował zestaw osiemnastu symboli do wykorzystania tylko w mapach przygotowanych z innych językach. Sześć z nich zastąpi stare symbole, które dla turystów były niezrozumiałe - w tym te reprezentujące świątynie, posterunki policji i kościoły.

 

Według "Japan Times" urząd w swoim raporcie stwierdził, że w ramach przygotowania "społeczeństwa gotowego na turystów i przygotowanego na igrzyska olimpijskie w Tokio, Japonia musi stworzyć środowisko, w którym zagraniczni goście będą mogli łatwo znaleźć transport i miejsca noclegowe". Z tego powodu "niezwykle istotne" jest rozpowszechnianie wielojęzycznych map, które będą zrozumiałe dla turystów.

 

independent.co.uk

pr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze