Zakończyła się debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce

Świat
Zakończyła się debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce
PAP/Radek Pietruszka

Debata o Polsce na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu dobiegła końca. W sesji europarlamentu brała udział polska premier Beata Szydło, która podczas ponad dwugodzinnej dyskusji cztery razy wypowiedziała się na temat sytuacji w Polsce. Debata odbyła się w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i ustawy o radiofonii i telewizji.

Debatę w Parlamencie Europejskim otworzył jego przewodniczący Martin Schulz. - To bezprecedensowa, po raz pierwszy odbywająca się debata w Parlamencie Europejskim. Tego typu debaty ani procedury jeszcze w Unii nie było - powiedział szef Parlamentu Europejskiego. Schulz przywitał premier Beatę Szydło i podziękował za gotowość do uczestnictwa w debacie.

 

Część I: o rezolucji Komisji i wartościach Unii

 

W pierwszej części dyskusji głos zabrał reprezentant prezydencji, minister spraw zagranicznych Holandii Bert Koenders. Podczas wystąpienia otwierającego debatę podkreślił, że Unia to wspólne wartości, nie tylko wspólny rynek. Mówił o odpowiedzialności i poszanowaniu demokracji, praworządności i praw podstawowych.

 

Również w pierwszej, otwierającej części spotkania głos zabrał wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, który mówił o uruchomionym 13 stycznia pierwszym etapie procedury ochrony państwa prawnego wobec Polski.

 

Część II: premier Szydło o sytuacji w Polsce

 

Następnie głos zabrała premier Polski Beata Szydło. W swoim pierwszym wystąpieniu opowiedziała o sytuacji w Polsce odnosząc się do zmian w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych. Premier oceniła, że ważne jest "rozwianie wszelkich wątpliwości co do zmian, które wprowadzamy teraz w Polsce".

 

Szydło zapewniła, że "nowy rząd podejmuje decyzje zgodnie z prawem, szanując konstytucję, ustawy, traktaty europejskie".

 

Część III: pytania i odpowiedzi

 

W drugiej z trzech tur pytań i odpowiedzi głos zabrało pięciu polskich europosłów. Wypowiedział się m.in. Janusz Korwin-Mikke (poseł niezrzeszony), Michał Marusik (z prawicowej grupy ENF) i Robert Jarosław Iwaszkiewicz (z grupy EFDD).

 

Na wszystkie pytania eurodeputowanych odpowiedziała premier Szydło.

 

Po zakończeniu debaty przewodniczący europarlamentu Martin Schulz pożegnał szefową polskiego rządu przy wejściu na salę plenarną.

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie