Oscary będą mniej "białe". Przewodnicząca Akademii Filmowej zapowiada zmiany

Kultura
Oscary będą mniej "białe". Przewodnicząca Akademii Filmowej zapowiada zmiany
Davidlohr Bueso/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Cheryl Boone Isaacs, pierwsza afroamerykańska prezydent Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, wystosowała oświadczenie, w którym zapewniła, że zadba o "zróżnicowanie" członków Akademii, co ma wpłynąć na decyzje podejmowane przez nią.

Tegoroczne nominacje do Oscarów - zdominowane przez osoby białe i najczęściej płci męskiej - zostały poddane krytyce ze względu na brak zróżnicowania rasowego, płciowego i kulturowego. Na bojkot ceremonii rozdania nagród zdecydowali się rezyser Spike Lee oraz aktorka Jada Pinkett Smith, żona Willa Smitha.

 

Isaacs opublikowała oświadczenie, w którym zapewniła, że Akademia podjęła już kroki, które mają na celu większe zróżnicowanie światopoglądowe jej członków, ale dodała, że "zmiany nie zachodzą tak szybko, jak byśmy chcieli".

 

A statement from Academy President Cheryl Boone Isaacs

Posted by The Academy on 18 stycznia 2016

 

W efekcie nabór w 2016 roku do Akademii ma uwzględniać osoby różnej płci i koloru skóry, a także etniczności czy orientacji seksualnej. Jak jednak zauważył "The Hollywood Reporter" prawdziwa zmiana dokona się dopiero wtedy, kiedy starsi członkowie Akademi... umrą. Na ten moment 93 proc. z nich to osoby białe. 76 proc. to mężczyźni.

 

theverge.com, hollywoodreporter.com 

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie