ONZ ostrzega: dzieciom uciekającym z Syrii grozi zamarznięcie

Świat
ONZ ostrzega: dzieciom uciekającym z Syrii grozi zamarznięcie
PAP/EPA/STR

Agencje ONZ i organizacje pomocowe ostrzegły we wtorek, że tysiącom dzieci, znajdującym się wśród uchodźców z Syrii, którzy przemieszczają się trasą przez Turcję i Europę Południowo-Wschodnią, może grozić zamarznięcie, ponieważ prognozuje się tam mróz.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej prognozy na najbliższe dwa tygodnie dla wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, Turcji, Syrii, Libanu, Izraela i Jordanii mówią o spadku temperatury poniżej średniej i o obfitych opadach śniegu.

 

Rzecznik UNICEF Christophe Boulierac podkreślił, że wielu małych uchodźców nie ma odpowiednich ubrań i możliwości odżywiania się we właściwy sposób. Zapytany na konferencji prasowej, czy dzieciom tym może grozić zamarznięcie, podkreślił, że istnieje takie ryzyko i jest ono bardzo wysokie. Organizacja charytatywna Save the Children wskazała, że dzieci docierające pontonami na grecką wyspę Lesbos mają na sobie przemoczone koszulki.

 

W serbskim Preszevie na granicy z Macedonią, leży obecnie sześć centymetrów śniegu, a dzieci docierają z sinymi wargami, trzęsąc się z zimna. Ostrzeżono, że prognoza meteorologiczna dla Preszeva mówi o spadku temperatury do minus 20 stopni, a dla rejonu przy granicy grecko-macedońskiej do minus 13 stopni.

 

Boulierac zwrócił uwagę, że w zeszłym roku dzieci stanowiły jedną czwartą miliona migrantów i uchodźców, którzy dotarli do Europy przez Morze Śródziemne. Według urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w tym miesiącu do Grecji docierało codziennie średnio 1 708 osób.

 

PAP

pen

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze