Raport: 62 osoby na świecie mają taki majątek, jak połowa społeczeństwa

Świat
Raport: 62 osoby na świecie mają taki majątek, jak połowa społeczeństwa
epSos.de/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Według badań międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam najbogatsi bogacą się coraz szybciej. Obecnie biedniejsza połowa światowej populacji posiada taki sam majątek, jak 62 najbogatsze osoby świata. Jeszcze w 2010 roku takim bogactwem dysponowało 388 osób.

Autorzy raportu przekonują, że w ciągu sześciu lat mniej zasobna połowa światowej populacji zbiedniała o 41 proc. To dokładnie bilion dolarów. Z kolei 62 najbogatsze osoby znaczące się wzbogaciły - o ponad pół biliona - i obecnie razem posiadają 1,76 biliona dolarów.

 

W dokumencie o nazwie "Ekonomia dla jednego procenta" czytamy, że finansowy rozdźwięk pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi cały czas rośnie. Jeszcze w 2010 roku majątek o wartości tego, co zgromadziła biedniejsza połowa ludzkości, posiadało 388 osób. Ta liczba spada co roku - już 12 miesięcy później taki majątek był w rękach 177 osób. Teraz to 62 osoby. Organizacja dodała także, że 1 proc. światowego społeczeństwa ma obecnie w swoich rękach więcej, niż pozostałe 99 proc. ludzi na świecie.

 

- Nie można akceptować faktu, że biedniejsza połowa światowej populacji posiada mniej, niz mała grupa bogaczy. Tak mała, że można ich umieścić w jednym autobusie - powiedział Mark Goldring z brytyjskiego oddziału Oxfam.

 

Raport został opublikowany dwa dni przed otwarciem tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

 

independent.co.uk

pr/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze