NBP: dobra sytuacja polskich firm, planują wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń

Biznes
NBP: dobra sytuacja polskich firm, planują wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń
NBP

W IV kwartale 2015 roku polskie firmy utrzymały dobrą kondycję, oczekują nieznacznej poprawy koniunktury w I kwartale 2016 roku - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego o sytuacji sektora przedsiębiorstw. Firmy planują wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń, gorzej z inwestycjami.

Prezentowana co kwartał informacja NBP pokazuje, jak przedsiębiorstwa oceniają swoją kondycję i koniunkturę oraz jak prognozują kolejny kwartał.

 

Jak podaje NBP w IV kwartale 2015 roku w ocenie samych firm ich kondycja była dobra i stabilna. "Optymizm ocen obniżała duża niepewność co do oczekiwanego wzrostu podatków, zwłaszcza dotyczących branży handlowej” – wynika z opracowania. "Koniunktura w sektorze przedsiębiorstw poprawiła się i kształtuje się nieznacznie powyżej długookresowej średniej" - dodaje NBP.

 

"Optymistyczne prognozy formułowane przez przedsiębiorstwa pozwalają w najbliższym okresie oczekiwać przyspieszenia dynamiki sprzedaży" - stwierdza bank centralny.

 

Wzrost zatrudnienia i podwyżki pensji

 

Więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż zwolnienia. "Podwyżki wynagrodzeń planowane na I kwartał 2016 roku będą z kolei miały większy zasięg oraz nieco niższą wartość niż w poprzednim kwartale” - zaznacza NBP.

 

Według raportu w perspektywie całego roku 2016 podwyżki wynagrodzeń przewidywane są w 46,1 proc.firm , a kolejne 12,6 proc. rozważa wzrost przeciętnych płac w 2017 roku. W co trzeciej spółce w dalszym ciągu nie przewiduje się wzrostu wynagrodzeń, mimo że płace nie były ostatnio podnoszone.

 

Nie wzrosła planowana średnia wysokość podwyżek wynagrodzeń. "Przedsiębiorstwa, które planują zwiększyć płace w I kwartale, podniosą je o średnio 5,2 proc." – wynika z badania NBP.

 

Niechęć do inwestowania


Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł wyraźne osłabienie optymizmu wśród firm, co może zapowiadać przejściowe obniżenie aktywności inwestycyjnej - zaznacza NBP.


"Nowych inwestycji będzie znacznie mniej niż w poprzednich kwartałach.(…) Spadek udziału firm planujących nowe inwestycje uwidocznił się zwłaszcza w grupie największych przedsiębiorstw, jak też w handlu, a więc tam gdzie poziom niepewności w ocenie przyszłości jest obecnie podwyższony” - napisano w raporcie.

 

- Liczymy, że w dalszej części roku formy oswoją się ze zminami i wróca do inwestowania -  komentuje Katarzyna Puchalska z Instytutu Ekonomicznego NBP

 

 

W przeprowadzonym w grudniu ubiegłego roku badaniu ankietowym udział wzięło 1760 firm z całego kraju.

 

NBP

ptw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie