Energia z wiatru - rekordowy wynik Duńczyków

Technologie
Energia z wiatru - rekordowy wynik Duńczyków
Flickr/Jay Iwasaki/CC BY 2.0

W Danii 42,1 proc. całkowitej energii elektrycznej zużytej w roku 2015 pochodziło z elektrowni wiatrowych, co stanowi nowy rekord świata - poinformowała w duńska państwowa firma Energinet.dk, operator sieci elektrycznych i gazowych.

- Rok 2015 był znacznie bardziej wietrzny niż średnia z lat poprzednich - wyjaśnia wynik rzeczniczka Energinet.dk, Hanne Storm Edlefsen. Jak dodała, wzrosły też zdolności produkcyjne duńskich elektrowni wiatrowych.

 

Zużycie prądu produkowanego przez turbiny wiatrowe było w roku ubiegłym wyższe o 3 pkt procentowe niż w roku 2014. Już wtedy zresztą Dania wyprzedzała inne kraje wykorzystujące w największym stopniu taką energię, czyli Portugalię (24 proc. energii) i Hiszpanię (20,4 proc.) - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

 

Ambicją Danii jest pozyskiwanie w 2020 roku 50 proc. zużywanej w kraju energii z turbin wiatrowych oraz całkowite zrezygnowanie z kopalnych surowców energetycznych do roku 2050.

 

Dania, która zawsze była uzależniona od importu energii, rozpoczęła inwestowanie na wielką skalę w turbiny wiatrowe już pod koniec lat 70. W roku 2014 obroty firm produkujących energię wiatrową wyniosły 84,4 mld koron (11,3 mld euro), a sprzedaż turbin zagranicznym klientom stanowiła ponad 5 proc. całkowitego duńskiego eksportu.

 

PAP

ml/pen
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie