Dziś Blue Monday. To najbardziej depresyjny dzień w roku

Technologie
Dziś Blue Monday. To najbardziej depresyjny dzień w roku
rana ossama/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Ten jeden dzień w roku każdy z nas ma prawo narzekać. To właśnie trzeci poniedziałek stycznia jest uważany za najgorszy w roku. Data została wybrana nieprzypadkowo.

Blue monday powstał w 2004 roku, kiedy Cliff Arnall, psycholog z Cardiff University, został poproszony o wytypowanie najbardziej depresyjnego dnia w roku.

 

Arnall podszedł do sprawy poważnie - wyprowadził wzór matematyczny, w którym uwzględnił różnorodne czynniki meteorologiczne, psychologiczne oraz ekonomiczne. Krótki, styczniowy dzień i niskie nasłonecznienie na półkuli północnej, niedotrzymanie postanowień noworocznych oraz kończące się terminy spłaty świątecznych pożyczek na prezenty - to właśnie te kwestie sprawiły, że 18 stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w ciągu całego roku.

 

[W+(D-d)]xTQ/MxNa - tak wygląda wyprowadzony przez naukowca wzór, w którym W to pogoda, D to długi, d miesięczna pensja, T czas od świąt, Q niedotrzymanie postanowień noworocznych, M to poziom motywaci, a Na to poczucie konieczności podjęcia działań.

 

Początkowo najbardziej depresyjny dzień w roku wypadał w czwarty poniedziałek stycznia. W 2011 Arnall zmodyfikował jednak swoje założenia z powodu szalejącego światowego kryzysu.

 

polsatnews.pl

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie